Nowoczesne przejście dla pieszych wkrótce powstanie przy Lidlu w Świdniku

Nowe przejście dla pieszych w Świdniku

Przejście dla pieszych przy markecie Lidl będzie wkrótce znacznie bezpieczniejsze. Przebudowa infrastruktury przy al. Lotników Polskich.

Na skrzyżowaniu al. Lotników polskich i ul. Spadochroniarzy będzie bezpieczniej

Skrzyżowanie świdnickich ulic otrzyma nowe przejście dla pieszych. W tym tygodniu władze powiatu, które są odpowiedzialne za to miejsce, podpisały umowę z wojewodą lubelskim. Na jej mocy otrzymają dofinansowanie przeznaczone na przebudowę ruchliwego odcinka.

Przedstawiciele starostwa powiatowego wyliczają, w jakich miejscach z rządowych środków udało się już sfinansować przebudowy przejść dla pieszych w newralgicznych miejscach. Mowa o Krzesimowie, Oleśnikach i już wybudowanych przejściach w Świdniku. Stały się bezpiecznymi dla pieszych miejscami. Wszystkie posiadają bowiem sygnalizację świetlną uruchamianą przyciskiem. Przy światłach dla kierowców samochodów zamontowano także sekundniki.

Sekundniki znacznie usprawniają ruch i są dobrze oceniane

Instalacja zegarów przy sygnalizatorach świetlnych jest ostatnio coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Kierowcy dzięki nim widzą, kiedy nastąpi zmiana świateł. Umożliwia to bezpieczne opuszczenie skrzyżowania lub przygotowanie się do ruszenia.

Sekundniki są połączone z systemem zarządzania ruchem na danym skrzyżowaniu.

Cena przebudowy przejścia dla pieszych przy Lidlu w Świdniku to około 160 tysięcy złotych. Większość środków – niecałe 130 tysięcy złotych – pochodzi z finansów województwa lubelskiego.

Wkrótce władze powiatu rozpiszą przetarg, który ma na celu wyłonienie wykonawcy. Prace mogą się zakończyć jeszcze w tym roku. Nowoczesne i bezpieczne przejście dla pieszych w często uczęszczanej lokalizacji jest bardzo ważną inwestycją. Szczególnie jesienią i zimą, gdy szybko zapada zmierzch, poprawa bezpieczeństwa przyniesie najlepsze efekty.