Oddaj krew w Lublinie i okolicach

RCKiK w Lublinie apeluje: krew pilnie potrzebna!

Wszystkie osoby, które mogą oddać krew, są proszone przez przedstawicieli Centrum Krwiodawstwa o zrobienie tego jak najszybciej. Krew jest pilnie potrzebna do przeprowadzania zabiegów.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie apeluje do mieszkańców miasta.

Każda zdrowa osoba może zostać krwiodawcą. To oznacza, że pomoc innym osobom nie jest trudna. Wystarczy poświęcić kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (licząc wszelkie formalności) i można wesprzeć lekarzy w ratowaniu innych osób. Oddając krew można otrzymać dzień wolny od pracy – to udogodnienie zapisane w przepisach. Warto wziąć taki dzień przerwy w pracy, ponieważ czasami niektóre osoby po oddaniu krwi lub osocza nieco słabiej się czują. Jest jednak pewna rekompensata dla straty energetycznej. Krwiodawcy otrzymują zapas kilku czekolad lub innych słodyczy, a także darmowy napój (herbatę, kawę lub puszkę napoju gazowanego).

Podczas badania krwi personel przeprowadza wszystkie niezbędne badania krwi. Krwiodawca otrzymuje informację o ewentualnych problemach, czy gorszych wynikach.

Kto może oddać krew?

Aby oddać krew należy spełnić kilka warunków. Jest to możliwe dla osób w wieku między 18, a 60 rokiem życia, które pozostają w dobrym zdrowiu. Waga kandydata do oddania krwi nie może być też niższa, niż pięćdziesiąt kilogramów. W ciągu 6 miesięcy przed oddaniem krwi kandydat nie miał żadnej operacji chirurgicznej , a także niektórych badań (gastroskopia, artroskopia, kolonoskopia ).

Bezpośrednio przed oddaniem krwi nie mogły także występować żadne objawy chorób, jak katar, kaszel, gorączka, biegunka, bóle brzucha i gardła.

Oddaj krew w RCKiK w Lublinie lub w terenie

Ze względu na dużą potrzebę pozyskania krwi, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie rozszerza swoją działalność. Od poniedziałku można będzie więc oddać krew także w miejscowościach poza Lublinem:

Chętni powinni sprawdzić dokładną lokalizację oraz godziny, w których można będzie oddać krew.