Kultowy lubelski klub obchodzi stulecie

100-lecie lubelskiego klubu sportowego

Klub Sportowy Lublinianka ma już 100 lat! Został założony w okresie międzywojennym i jest zdecydowanie najstarszym klubem w stolicy Lubelszczyzny.

Powstanie klubu Lublinianka Lublin

Klub Sportowy Lublinianka został założony w 1921 roku. Posiadał wiele sekcji, do których zapisywali się sportowcy reprezentujący różne dyscypliny. Właściwie od samego początku największą popularnością cieszyła się sekcja piłkarska. To nic dziwnego wśród polskich klubów wielosekcyjnych – bardzo często bowiem zdarza się, że to właśnie piłka nożna jest czołowym sportem, wokół którego gromadzą się kibice i liczni sportowcy.

W latach świetności w klubie Lublinianka Lublin funkcjonowało równolegle aż piętnaście sekcji sportowych. Klub nosił w swojej historii różne przydomki, między innymi „Duma Lublina” oraz „Wojskowi”. Barwy klubu to – niezmiennie od lat – zielono, biało-czerwone.

Sekcja piłkarska funkcjonuje do dziś

Jako, że sekcja piłki nożnej była w ciągu działania klubu tak istotna, funkcjonuje z powodzeniem po dziś dzień. Stadion mieszczący niemal 450 kibiców ma już niemal 70 lat (budowa w 1952 roku) i mieści prawie 450 kibiców. Adres stadionu KS Lublinianki to ul. Leszczyńskiego 19.

To na tym stadionie w 1981 roku Lech Wałęsa spotkał się z mieszkańcami stolicy województwa lubelskiego.

Władze klubu zadbały o remont stadionu (2017 rok), a KS Lublinianka Lublin gra obecnie w IV lidze.

Turniej dla młodzieży na stulecie Lublinianki

11 listopada 2021 z okazji stulecia swojego istnienia władze klubu zorganizowały turniej piłkarski. W czwartkowych zawodach wzięły udział grupy składające się z dzieci i młodzieży.

Dzień później (piątek, 12 listopada 2021) sympatycy oraz przedstawiciele klubu mieli okazję spotkać się na niewielkiej uroczystości. Nie zabrakło kwiatów, poczęstunku i uhonorowania ważnych dla klubu sportowców. Zajął się tym jeden z mieszkańców Wieniawy, równolatek klubu był bowiem urodzony w 1921 roku!

Warto zauważyć, że piłka nożna w ubiegłym roku musiała nieco ustąpić miejsca innej dyscyplinie. Wszystko za sprawą świetnego wyniku Motoru Lublin, który zdobył wicemistrzostwo żużlowej ekstraklasy. Klub wynajął także dodatkową trybunę dla widzów.