Czy powstrzymać się od strzelania w Sylwestra?

Lublin: nie strzelajmy w Sylwestra fajerwerkami! Dla dobra zwierząt

Co roku kilka dni przed Sylwestrem w społeczeństwie pojawiają się głosy aktywistów. Apelują o powstrzymanie się przed strzelaniem fajerwerkami i petardami w noc z Sylwestra na Nowy Rok.

Fajerwerki w Sylwestra w Lublinie – argumenty za

Sztuczne ognie i petardy jednoznacznie kojarzą się nam z nadejściem kolejnego roku. Jest to pewnego rodzaju tradycja. Wiele osób, także dzieci, długo czekają na ten dzień. Odpalanie fajerwerków i uczestnictwo w takich pokazach jest nie lada atrakcją także dla dorosłych.

Zwierzęta domowe boją się huku petard i błysków fajerwerków? Troskliwy właściciel może przecież zamknąć się z nimi w toalecie, wejść pod koc i po prostu spędzić te kilka minut ze swoim pupilem. To problem? No tak, ale przecież liczy się dobro naszego zwierzaka. Dobrym pomysłem jest też wyjazd z psem za miasto. Godzinny spacer w odludnym miejscu jako sposób na spędzenie sylwestra? Świetna tradycja!

Fajerwerki w Sylwestra w Lublinie – argumenty przeciw

Oczywiście najlepiej byłoby wprowadzić całkowity zakaz strzelania w Sylwestra. Zwierzęta tego oczekują, jesteśmy przecież wrażliwym społeczeństwem. Pokazy sztucznych ogni co rok są praktycznie takie same, można je przecież obejrzeć w telewizji lub na YouTube. Świetną alternatywą są pokazy laserów, równie efektowne, a przy tym ciche. Nie bez znaczenia pozostaje także znaczny koszt organizacji ogólnomiejskiego pokazu fajerwerków. Mamy przecież trudne czasy.

A ile co roku jest przypadków poparzeń i innych urazów związanych z odpalaniem sztucznych ogni? Czy to wszystko jest tego warte?

Fajerwerki to już przeżytek? Zobacz artkuł wskazujący na problem strzelania w Nowy Rok.

Co zrobić, aby pies lub kot nie bały się huku?

Jeżeli mieszkasz w Lublinie i nie wiesz co zrobić, aby Twoje zwierzę domowe nie bało się w Sylwestra, zastosuj kilka zasad. Przede wszystkim warto zamknąć szczelnie okna i drzwi, można też zasłonić zasłony. Zapalmy światło w domu i zadbajmy o to, aby pies lub kot nie spały, gdy zacznie się strzelanie.

O północy zadbajmy o to, by być blisko swojego pupila – to mu z pewnością pomoże przetrwać wystrzały i huk! Jeżeli nasz pies boi się głośnych dźwięków lub po prostu nie jest do nich przyzwyczajony, nie wychodźmy z nim na zewnątrz w sylwestrową noc. Nie tylko mógłby mocno wystraszyć się strzałów. To nie jest najlepsza pora na nocny spacer także ze względu na możliwość obrażeń związanych z nieodpowiedzialnym strzelaniem petardami i fajerwerkami.