Ekologiczny Lublin

Priorytet w walce o dobrą jakość powietrza: eliminacja smogu!

Urzędnicy z lubelskiego Ratusza mają jasno wyznaczony cel. To eliminacja „kopciuchów” i poprawa jakości powietrza w mieście.

Dlaczego dobre powietrze jest tak istotne?

Wiele badań wskazuje na to, że to dobra jakość powietrza jest jednym z najważniejszych czynników środowiskowych w mieście. Zanieczyszczenia nie tylko wpływają na gorsze samopoczucie mieszkańców, mogą być też przyczyną występowania wielu chorób. Chodzi przede wszystkim o choroby układu oddechowego oraz krążeniowo-naczyniowego. Smog i inne zanieczyszczenia mogą skrócić długość życia – możemy dowiedzieć się po przeczytaniu jednego z wielu naukowych opracowań.

Przedstawiciele Urzędu Miasta w Lublinie zdają sobie z tego sprawę. Regularnie podejmują różne działania i inwestycje, mające na celu poprawę jakości powietrza. Pojazdy znajdujące się w taborze miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego są stopniowo wymieniane na hybrydowe i elektryczne. Plan na przyszłość zakłada użytkowanie autobusów zasilanych wodorem – to jedne z najbardziej ekologicznych form napędu pojazdów.

„Wymień piec – zyskaj zdrowie”

Od wielu lat w miastach całej polski popularnością cieszą się programy pozwalające na modernizację ogrzewania w domu lub mieszkaniu. Mieszkańcy i przedsiębiorstwa korzystający z tzw. „kopciuchów” mogą otrzymać wsparcie finansowe, jeśli zdecydują się na zmianę pieca na bardziej ekologiczny.

Program „Wymień piec – zyskaj zdrowie” jest jedną z takich akcji. Dodatkowo UM w Lubinie regularnie prowadzi kampanie informacyjne o skutkach przebywania w zanieczyszczonym środowisku.

Straż Miejska w Lublinie prowadzi działania w ramach tzw. „Eko Patrolu”. Polegają na pouczaniu mieszkańców Lublina, kiedy kontrole wykażą użytkowanie nie ekologicznych pieców. W niektórych przypadkach strażnicy nakładają na mieszkańców dotkliwe kary finansowe. Warto również zastanowić się nad wpływem pandemii na ekologię.