S-19 prawie gotowa

S-19 coraz bardziej kompletna. Radość wśród kierowców na Lubelszczyźnie

Droga S-19 jest elementem dużej inwestycji międzynarodowej – Via Carpatia. Niedawno pomiędzy Lublinem i Rzeszowem jeden z odcinków stał się przejezdny dla kierowców. Jutro natomiast drogowcy planują otwarcie trzech kolejnych. To znaczne usprawnienie komunikacji w tym rejonie, a także długo wyczekiwany koniec prac.

Via Carpatia łączy południe z północą Europy

Plan wybudowania wspólnego szlaku biegnącego z północy na południe, wiele krajów podpisało już kilka lat temu. Wciąż trwają prace mające na celu ukończenie tej ogromnej inwestycji, jednej z największych drogowych nowości na mapie Europy.

Via Carpatia ma docelowo połączyć greckie Saloniki z litewską Kłajpedą. Trasa ma także przebiegać przez Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Polskie odcinki Via Carpatii to drogi szybkiego ruchu:

  • S-19 łącząca Lublin i Rzeszów;
  • S-61 łącząca Augustów z granicą polsko-litewską w Budzisku;
  • S-19 Rzeszów-Barwinek;
  • fragmenty autostrady A4 i drogi szybkiego ruchu S-16;
  • i inne.

Jak widać, jest to bardzo duża inwestycja drogowa, jednak dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich państw, wkrótce może zostać już ukończona.

Ostatnie przygotowania przed otwarciem kolejnych fragmentów S-19

Droga szybkiego ruchu S-19 będzie jednym z najważniejszych szlaków transportowych na wschodniej ścianie Polski. Jak dotąd oddano jeden fragment odcinka między Lublinem, a Rzeszowem. Kierowcy podążający remontowanym i budowanym fragmentem tej trasy mogli od kilku dni zauważyć, że droga jest prawie droga. Trwają więc prace mające na celu przygotowanie jej do oddania – ustawianie znaków, malowanie linii itp.

Na nowe odcinki składa się w sumie trzydzieści pięć kilometrów drogi ekspresowej. 10 kilometrów stanowi długo wyczekiwana obwodnica Kraśnika. Pomiędzy Kraśnikiem, a Janowem Lubelskim biegnie kolejne osiemnaście kilometrów trasy. Następne siedem kilometrów przebiega wzdłuż Janowa Lub. i pełni rolę jego obwodnicy.

Gdzie odbędzie się otwarcie?

Uroczyste otwarcie trzech nowych odcinków drogi S-19 między Lublinem, a Rzeszowem, nastąpi w okolicy Janowa Lubelskiego. Otwarcie ma się odbyć nieopodal Miejsca Obsługi Podróżnych, czyli dużego parkingu połączonego z miejscami użyteczności publicznej, np. toaletami, ławeczkami umożliwiającymi odpoczynek, itp.

Kiedy kolejne fragmenty S-19?

Choć kierowcy od jutra pojadą nowymi odcinkami drogi między Lublinem, a Rzeszowem, to wciąż nie koniec tej inwestycji. Wkrótce ma nastąpić otwarcie dwunastokilometrowego fragmentu drogi między obwodnicą Lublina, a Niedrzwicą. Kolejne odcinki mają być dopuszczone do ruchu w ciągu pół roku.

W ostatnim czasie miało miejsce także otwarcie dla kierowców innych fragmentów infrastruktury drogowej w Polsce. Tu przeczytasz o wrześniowym zakończeniu prac na S-1.

Nowe drogi w Polsce

Dzięki regularnie oddawanym do użytku nowym odcinkom dróg szybkiego ruchu i autostrad w naszym kraju, jazda staje się przyjemna i bezpieczna. Do lamusa odeszło powiedzenie o złych polskich drogach, które jeszcze do niedawna było często wspominane przez Polaków oraz przyjezdnych.

Nowe, szerokie drogi umożliwiają szybkie dotarcie do celu i oznaczają wzrost bezpieczeństwa na drogach.