Juliusz Machulski

Juliusz Machulski Honorowym Obywatelem Lublina

W czwartek Rada Miasta podjęła decyzję, aby Juliusz Machulski został uhonorowany. Otrzyma tytuł Honorowego Mieszkańca Lublina. Wybitny reżyser filmowy był jednym z twórców w Teatrze Starym, który niebawem obchodzi 200-lecie istnienia.

Juliusz Machulski honorowym Obywatelem Miasta Lublin

Na sesji Rady Miasta w czwartek 27. stycznia 2022 roku podjęto decyzję, aby Juliusz Machulski dostał ten tytuł. Stanie się Honorowym Obywatelem Miasta 10. lutego 2022 roku. Dlaczego uznany reżyser otrzymał taki tytuł? Miał duży wpływ w budowanie prestiżu Lublina. Sprawił, że Lublin stał się kulturalnym centrum wschodniej Polski.

Wszystko za sprawą jego działań w Teatrze Starym. Juliusz Machulski w przeszłości mieszkał w Lublinie. To właśnie w samym sercu Lubelszczyzny narodziła się jego miłość do kina, a także teatru. Był związany z Teatrem Starym w Lublinie, który obchodzi w tym roku 200 rocznicę istnienia.

Rodzinne tradycje ukształtowały Juliusza Machulskiego

Rodzice znanego reżysera filmowego także występowali w lubelskim teatrze. Występowali jednak na deskach Teatru im. Juliusza Ostrawy. Ojciec Jan Machulski pojawiał się również w spektaklach Teatru Andersena w Lublinie.

Juliusz Machulski jako dziecko często bywał w tych miejscach, co bez wątpienia miało wielki wpływ na jego późniejszą karierę.

Po wielu latach Machulski wrócił do Lublina

Ze względu na liczne obowiązki, Juliusz Machulski wyjechał z Lublina. 10 lat temu (w 2012 roku) powrócił jednak do rodzinnego miasta. To właśnie w Lublinie podjął się także reżyserowania własnej sztuki teatralnej.

Reżyser stworzył film „Volta” (2017 rok), który upamiętniał 700-lecie założenia Lublina. Głównym bohaterem filmu jest właśnie Lublin – pokazany w świetny sposób. Juliusz Machulski zostanie wkrótce 18-tym Honorowym Obywatelem Lublina. Dołączy między innymi do Jana Pawła II, byłego Prezydenta Lublina Mariana Chojnowskiego, czy Ryszarda Kaczorowskiego.

Zobacz także: