Lód na drogach w całej Polsce

Ostrzeżenie dla kierowców: będzie bardzo ślisko. Na Lubelszczyźnie i wielu innych regionach Polski

Ostrzeżenie IMGW dotyczy wielu rejonów Polski. Zapowiedź spadku temperatur i oblodzonej jezdni lepiej wziąć na poważnie. W takich warunkach zwykle dochodzi do wielu wypadków.

Oblodzone drogi w niemal całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed oblodzonymi drogami. Powodem jest styczniowa pogoda. W dzień temperatura wzrasta do takiej temperatury, że śnieg i lód roztapiają się. Podczas mroźnej nocy spadek temperatury powoduje natomiast momentalne tworzenie się lodu.

W takiej sytuacji służby drogowe nie są więc w stanie sprawić, by jezdnia byłą przyczepna. Ostrzeżenie dotyczy wielu województw, w tym także lubelskiego i samego Lublina.

Co się dzieje, gdy na drodze pojawia się lód?

Niewidoczną warstwę lodu nazywamy czasem gołoledzią lub „czarnym lodem”. Druga nazwa pochodzi od koloru. Jadąc samochodem kierowcy wydaje się, że droga jest „czarna”, sucha i przyczepna. Podczas próby zahamowania lub na zakręcie może go jednak spotkać niemiła niespodzianka.

Samochód na lodzie ma bardzo słabą przyczepność. Możliwość pokonywania zakrętów jest ograniczona. Podobnie sprawa wygląda z hamowaniem. Zatrzymanie się samochodu trwa nawet kilkukrotnie dłużej, niż w dobrych warunkach. Warto więc zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do pogorszonych warunków drogowych.

Gołoledź zaskakuje kierowców w jesienne i wiosenne miesiące. Zimą także wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie taki stan drogi.