Orszak Trzech Króli w Zamościu

Wiele osób wzięło udział w zamojskim Orszaku Trzech Króli

Dziś w całej Polsce zorganizowano uroczystości związane ze świętem Trzech Króli. Także w Zamościu zorganizowano orszak, w którym poszły tłumy.

Początek uroczystości – Msza w kościele

Zgodnie z tradycją, początek obchodów święta Trzech Króli ma miejsce w kościele. W Zamościu główną Mszą Świętą tego dnia była ta na Starym Mieście -w kościele franciszkańskim. Następnie mieszkańcy przeszli ulicami miasta, tworząc Orszak Trzech Króli.

W trakcie orszaku odbyło się kilka wydarzeń. Odbyły się przy Nowej Bramie, Lubelskiej, Kościele pod wezwaniem Św. Katarzyny i Bramie Szczebrzeskiej.

Tradycja święta Trzech Króli

Święto Trzech Króli to chrześcijańska tradycja. Wywodzi się z czasów wczesnego chrześcijaństwa i jest opisana w Biblii. Trzej mędrcy, którzy czasem są nazywani magami, lub właśnie królami, jako jedni z pierwszych przybyli zobaczyć dzieciątko Jezus. Do spotkania doszło w stajence, a królowie pozostawili Jezusowi dary – kadzidło, mirrę i złoto.

Złoto jest symbolem królewskim. Kadzidło symbolizuje boskość Jezusa Chrystusa. Mirra, czyli rodzaj żywicy z drzewa balsamicznego, oznacza człowieczeństwo Syna Bożego.

Zobacz więcej informacji o święcie Trzech Króli, które co roku odbywa się 6. stycznia.