Saperzy zabezpieczyli minę w Szczebrzeszynie

W Szczebrzeszynie… znaleziono minę przeciwpancerną z okresu II Wojny Światowej.

Na terenie jednej z prywatnych posesji w Szczebrzeszynie właściciel znalazł zardzewiały ładunek wybuchowy. Jak się okazało, to mina przeciwpancerna.

Właściciele jednej z posesji na terenie Szczebrzeszyna właściciel znalazł minę

Podczas zwykłych prac na terenie w okolicy swojego domu, właściciel znalazł zardzewiały przedmiot. Od razu zorientował się, że może być pozostałością z czasów wojny. Powiadomił więc Policję, której funkcjonariusze przybyli n miejsce.

Policjanci, gdy tylko zobaczyli niewypał z czasów wojny, podjęli dalsze działania. Cały teren zabezpieczono, aby mina przeciwpancerna nie była zagrożeniem dla osób trzecich. Następnie funkcjonariusze Policji wezwali saperów. Do wydarzenia doszło w środę, dzień przed Świętem Trzech Króli.

Mina przeciwpancerna w Szczebrzeszynie

Przybyli na miejsce rozpoznali przedmiot i ocenili, że to mina przeciwpiechotna. Najpewniej pochodzi z czasów drugiej wojny. Podczas II Wojny Światowej wszystkie strony konfliktu używały wielu takich rodzajów ładunków.

Saperzy zabezpieczyli niewypał z okresu wojny i przewieźli go w bezpieczne miejsce. Następnie sprawdzili dokładnie cały teren. W pobliżu znalezionych niewypałów często znajdują się także inne niebezpieczne przedmioty. Tym razem nic nie znaleziono, a sprawę można uznać za zamkniętą.

Niebezpieczne miny sprzed lat

Upływający czas nie sprawia, że ładunki z czasów II Wojny Światowej stają się w pełni bezpieczne. Niektóre z nich nie są w stanie wybuchnąć, inne pozostają aktywne. W każdej z takich sytuacji warto więc powiadomić odpowiednie służby. Nie jest zalecane dotykanie niewypałów lub zbliżanie się do nich.

Zobacz artykuł o akcji saperów w Bolesławcu. Znaleziono tam niewybuchy, a 50 osób trzeba było ewakuować.

Co to jest mina przeciwpancerna?

To rodzaj miny, którego głównym zadaniem jest niszczenie czołgów i innego ciężkiego sprzętu opancerzonego. Wojska pancerne składają się z czołgów, transporterów opancerzonych, dział, haubic i innych wozów bojowych. Mina przeciwpancerna jest pewnego rodzaju ładunkiem wybuchowym zamkniętym w metalowej obudowie. Posiada także zapalnik i odpowiednie zabezpieczenie.