Trzej Królowie (Mędrcy)

Święto Trzech Króli w Lublinie. Orszak przejdzie przez miasto

Msza Święta, zbiórka pieniędzy, orszak i koncert – między innymi takie wydarzenia odbędą się w związku z obchodami święta Trzech Króli.

Święto Trzech Króli w Lublinie 2022

Jak co roku, także 2022 rok rozpoczyna się świętem kościelnym. 6 stycznia to dzień Trzech Króli, podczas którego w całym kraju odbywają się różne wydarzenia kościelne. W Lublinie wydarzenie rozpocznie się o godzinie dziesiątej rano. Wtedy metropolita lubelski, Stanosław Budzik odprawi Mszę Świętą w archikatedrze lubelskiej.

Stamtąd wyruszy Orszak Trzech Króli, którego trasa przebiegnie ulicami:

  • pl. Kardynalny
  • ul. Królewska
  • Krakowskie Przedmieście
  • ul. Świętoduska
  • ul. Lubartowska
  • al. Tysiąclecia
  • pl. Zamkowy.

Zakończenie Orszaku na placu Zamkowym jest już więc tradycją w stolicy Lubelszczyzny. Podczas przemarszu jego uczestnicy napotkają wiele postaci znanych z Pisma Świętego, między innymi Heroda.

Fina Orszaku Trzech Króli na pl. Zamkowym

W obrębie Placu Zamkowego organizatorzy zaplanowali dalszą część uroczystości. Ma się rozpocząć około godziny 12:00. Wtedy Orszak powinien dotrzeć do celu, gdzie na uczestników będzie już czekać Święta Rodzina. Atmosferę uświetni koncert wykonawców z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie. Będzie też pokaz żonglerki.

Na pl. Zamkowym wolontariusze przeprowadzą także zbiórkę pieniędzy. Celem jest przekazanie środków na rzecz lubelskiego oddziału Caritasu. Wydarzenie zakończy się o 13:00.

Tradycja obchodzenia Święta Trzech Króli w Lublinie

Święto Trzech Króli obchodzą chrześcijanie, jednak nie każdego odłamu. Zarówno katolicy, jak i prawosławni. Święto nawiązuje do opisanego w Piśmie Świętym wydarzenia. W tym dniu Bóg objawił się wszystkim ludziom. Nazwa święta kościelnego pochodzi jednak od Trzech Króli, którzy udali się do Betlejem, by oddać tam cześć narodzonemu Jezusowi. Królowie są jednak czasem nazywani Magami lub Mędrcami. Święto jest natomiast nazywane czasami Objawieniem Pańskim.

Co roku 6 stycznia orszaki wiernych ruszają ulicami miejscowości w całej Polsce.