Wysokie mandaty dla kierowców w 2022

Zmiany dla kierowców – wysokie mandaty

Pierwsi kierowcy, którzy zostali ukarani grzywną w ramach nowego taryfikatora, zapłacą słono. Nowe mandaty w 2022 są kilkukrotnie większe, niż wcześniej. Pojawiły się także nowe wykroczenia.

Wysokie mandaty, a nawet areszt za wykroczenia drogowe

Ciężko dojść do dokładnych statystyk dotyczących ilości mandatów i punktów karnych. Można jednak znaleźć medialne informacje, że w miniony weekend sylwestrowy złapano aż 29 kierowców za przekroczenie prędkości o 50 km/h na terenie zurbanizowanym. Oznacza to wysoki mandat i czasową utratę prawa jazdy. Dla porównania: w tym samym okresie ubiegłego roku z tego samego powodu mandaty otrzymało 260 osób. Wynika z tego, że kierowcy znają nowe przepisy i są świadomi nowych, wysokich kar.

Zobacz informacje o pierwszych wysokich mandatach w nowym roku.

Nowe stawki wysokości mandatów są znacznie wyższe i bardziej rygorystyczne. Zgodnie z rządowymi zmianami w Kodeksie Ruchu Drogowego, kara za prędkość do 30 km/h wynosi teraz nawet 400 zł. Jeśli prędkość zostanie przekroczona między 31 a 40 km/h, zapłacimy minimum 800 zł. W przypadku przekroczenia prędkości z 41 do 50 km/h kara wynosi do 1000 zł; około 51-60 km/h – 1500 zł; około 61-70 km/h – 2000 zł; przy 71 km/h i powyżej – minimum 2500 zł. Płacimy też wyższą karę za korzystanie z telefonu podczas jazdy, co najmniej 500 zł.

Taką samą kwotę zapłacimy za przewożenie osoby pijanej lub pod wpływem narkotyków rowerem lub motocyklem z wózkiem. Jeżeli kierujący będzie pod wpływem środków odurzających – musi zapłacić co najmniej 1500 zł. Za nie przepuszczenie pieszego na przejściu dla pieszych – mandat 150zł.

Zmiany w taryfikatorze mandatów

Byli też kierowcy, którzy sprawdzili wysokość nowych mandatów. Ciekawym przykładem była sytuacja, kiedy kierowca wyprzedzał na przejściu dla pieszych w niedozwolony sposób. Został ukarany grzywną 1500 zł. Kolejnego poważnego wykroczenia dopuściło się dwóch kierowców jadących trasą Siekierkowską.

Jeden z nich jechał z prędkością 160 km/h, za co został ukarany grzywną 2500 zł. Drugi, którego zatrzymano kilka godzin później, nie tylko przekroczył dozwoloną prędkość, ale też jechał bez zezwolenia z dwoma promilami. alkoholu w organizmie. Kierowca ten trafi do sądu, gdzie maksymalna kara wynosi obecnie 30 000 zł – informuje przedstawiciel policyjnej drogówki.

Dane dotyczące mniejszej liczby zatrzymanych kierowców są optymistyczne, ale to samo dotyczy liczby wypadków drogowych i poszkodowanych osób. Jak wskazuje rzecznik Policji, w pierwszych dniach 2022 roku doszło do 62 wypadków drogowych, w których zginęło 13 osób. 67 osób zostało rannych. Policja drogowa zatrzymała również łącznie 589 pijanych kierowców.

Większość wykroczeń, za które sankcjonowano kierowców, to kolizje i przekroczenie prędkości – podkreśla przedstawiciel drogówki. Należy zauważyć, że grzywny za przestępstwa karne mogą być nawet podwójne w warunkach recydywy – przekroczenia przepisów kolejny raz w danym okresie.

Zmiany dla kierowców w 2022


Po pierwsze, punkty karne stają się prawdziwym utrapieniem dla piratów drogowych. Punkty karne są nie tylko anulowane po upływie co najmniej 2 lat, czas anulowania nie liczy się od momentu otrzymania punktów, ale od uiszczenia kary. Dodatkowo policjant może teraz nałożyć na kierowcę maksymalnie 15 punktów karnych (wcześniej można było nałożyć maksymalnie 10 punktów karnych podczas wykroczenia).

Do wykroczeń, za które można otrzymać najwyższą liczbę punktów karnych należą:

  • przewożenie niedozwolonej liczby osób w samochodzie;
  • przejazd na czerwonym świetle;
  • nieudzielenie pierwszej pomocy;
  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych;
  • i inne.