S-19 - wkrótce budowa kolejnych odcinków

Poznaliśmy wykonawców kolejnych odcinków S-19. Coraz bliżej otwarcia całej trasy

Droga szybkiego ruchu S-19 powstaje w dość szybkim tempie. Kolejne odcinki ekspresówki są regularnie oddawane do dyspozycji kierowców. Wciąż brakuje jednak sporej ilości kilometrów. Teraz poznaliśmy natomiast kolejnych wykonawców dla dwóch kolejnych odcinków S-19.

GDDKiA wybrała wykonawców budowy S-19

Droga ekspresowa S-19 aż rośnie w oczach. Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazała kolejnych wykonawców prac. Chodzi o dwa odcinki zlokalizowane na północ od Lublina. Pierwszy odcinek to fragment drogi od Międzyrzecza Podlaskiego aż do granicy z województwem mazowieckim. Druga inwestycja dotyczy budowy kolejnej nitki drogi zlokalizowanej na obwodnicy Woli Skromowskiej i Kocka.

Oba odcinki mają łącznie dwadzieścia jeden i pół kilometra długości. GDDKiA w ramach przetargu wyłoniła najlepsze oferty. Wykonawca ma czas do 2025 roku. Wtedy upływa termin budowy nowych odcinków.

Dokończenie inwestycji z 2011 roku

Obwodnica Kocka i Woli Skomowskiej rozpoczęła się ponad 10 lat temu. Pierwsza nitka drogi powstała jeszcze w 2011 roku. Dwukrotne poszerzenie tej drogi ma kosztować 183 miliony złotych. Wykonawcą będzie firma Polaqua. Oferta była o około 20 milionów złotych niższa, niż zakładał budżet GDDKiA.

Polaqua wybuduje w tej cenie drugą nitkę drogi, a także stworzy łącznik węzłów Kock-Północ i Kock-Południe. W ramach zlecenia powstaną również dwa mosty i dwa wiadukty kolejowe.

14-kilometrowy odcinek za prawie 400 milionów

Drugi odcinek S-19 biegnie od rogatek województwa mazowieckiego do Międzyrzecza Podlaskiego. Ma 13,7 kilometra długości. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczyła na ten cel prawie pół miliarda złotych. Jak się okazało, i tutaj wykonawca zrobi to jednak sporo taniej. Firma Strabag zaoferowała kwotę 391,5 miliona złotych. Kolejne 100 milionów złotych zostanie więc w budżecie GDDKiA.

Po dopełnieniu formalności prace ruszą

Teraz prawidłowości przetargów przyjrzy się Urząd Zamówień Publicznych. Jest to procedura wymagana przepisami, standardowa w podobnych sytuacjach. Teraz jeżeli nie pojawią się żadne wątpliwości, prace ruszą. Mają potrwać maksymalnie 3-3,5 roku.

Kolejne odcinki S-19 powstają w zawrotnym tempie. Zmiana organizacji ruchu w związku z budową S-19. Zobacz także artykuł o nowej drodze ekspresowej w Beskidach.