Nowa droga S19

Kolejne kilometry drogi S-19! Już wkrótce pojadą nimi kierowcy

Droga ekspresowa S-19 stanie się ważnym elementem infrastruktury drogowej w Polce. Droga z Lublina do Rzeszowa usprawni komunikację w regionie, a także tranzyt. Jest elementem europejskiego projektu Via Carpatia – drogi łączącej północ z południem.

Droga ekspresowa S-19 Lublin-Rzeszów

Długo wyczekiwana droga łącząca stolice dwóch polskich województw już wkrótce ukończona. Tego oczekiwali kierowcy od wielu lat. Wykonawca co pewien czas oddaje kolejne fragmenty tej inwestycji. Teraz mowa o 28 kolejnych kilometrach, którymi pojedziemy jeszcze w 2022 roku.

Lepsza komunikacja stolic Podkarpacia i Lubelszczyzny oznacza korzyści dla lokalnego biznesu, mieszkańców, a także przyjezdnych. Dotyczy to także tranzytu międzynarodowego. Droga szybkiego ruchu S-19 stanie się częścią ogromnego projektu łączącego wiele krajów. Via Carpatia zaczyna się w greckich Salonikach i biegnie przez między innymi Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę, aż do krajów nadbałtyckich. To łącznie kilka tysięcy kilometrów nowej drogi z północy na południe.

Budowa nie zwalnia tempa – droga ekspresowa S-19 budowana przez cały rok

Prace nad ukończeniem drogi ekspresowej S-19 trwają przez cały rok. Także w zimie wzdłuż tej inwestycji można bez trudu zobaczyć pracowników drogowych. Otwarcie drogi nastąpi 1 kwietnia 2022 roku, mamy nadzieję, że nie jest to zapowiedź prima-aprilisowego żartu.

Jakiego odcinka drogi jeszcze brakuje? Chodzi o fragment pomiędzy Rudnikiem, a Zdziarami i węzłem Kraśnik-Północ do Niedrzwicy Dużej. Kiedy te odcinki będą przejezdne, kierowcy ruszą bez przeszkód z Lublina do Rzeszowa.

Pierwszy wspomniany odcinek ma niecałe 20 kilometrów długości. Koszt jego budowy wynosi niecałe pięćset milionów złotych. Drugi wymieniony odcinek ma nieco ponad 8.2 km długości, a koszt budowy oszacowano na poziomie 289 milionów złotych.

Nowe drogi w Polsce – „jak na Zachodzie!”

Inwestycje drogowe w Polsce trwają w najlepsze. Co pewien czas otwierane są bowiem kolejne fragmenty dróg szybkiego ruchu. Drogi ekspresowe i autostrady pozwalają na szybką komunikację pomiędzy miastami Polski. To także istotne usprawnienie dla tranzytu w całej Europie, w której centrum znajduje się przecież polska.

Nowe drogi szybkiego ruchu w dużym stopniu wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy po kraju. Nie bez znaczenia pozostaje też duże skrócenie czasu potrzebnego na taką podróż. W niektórych sytuacjach jest on teraz nawet 3-krotnie krótszy, niż w przypadku „starych dróg”.

Niestety, wiele spośród polskich autostrad to drogi płatne. W ostatnim czasie wzrosły ceny za przejazd autostradą A4.