Rośnie popyt na nowe mieszkania

Developer chce przy ul. Gospodarczej postawić cztery bloki

Spółka z Jasła już drugi raz próbuje wybudować osiedle mieszkalne przy ulicy Gospodarczej w Lublinie.

Bloki mieszkalne w miejsce byłej fabryki

W przeszłości w tym miejscu funkcjonowała tu fabryka Prefabet. Została jednak zamknięta w 1998 roku. Teren od ćwierć wieku stoi opustoszały. Chęć na zmianę tego stanu ma firma BIK z Jasła. Już jakiś czas temu nabyła prawa do tego gruntu. Teren ma powierzchnię nieco ponad 2 hektarów. Znajduje się w okolicy skrzyżowania ul. Gospodarczej z ul. Mełgiewską w Lublinie.

Ostatniego dnia stycznia firma z Jasa przekazała miejskim radnym komplet dokumentów. Jeżeli radni się zgodzą, inwestycja dostanie zielone światło, a prace ruszą. W skład zespołu budynków mieszkalnych wchodzą cztery bloki.

Ile mieszkań w nowych blokach?

Jeżeli firma BIK dostanie zgodę na budowę małego osiedla, powstanie w nim prawie 290 mieszkań. Według projektu średnia wielkość mieszkania to 52 metry kwadratowe. Budynki mają stopniowaną wysokość. Najniższy budynek miałby 6. pięter nad ziemią. Najwyższy blok byłby natomiast dziesięciopiętrowy.

Nowoczesna architektura i niezła lokalizacja mają przyciągnąć nowych mieszkańców. Dodatkowo na parterze znajdzie się miejsce na kilkanaście lokali usługowych. Pod budynkami powstanie spory parking na prawie 400 samochodów. Kolejne 100 mieszkańcy zaparkują na powierzchni. 1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie to niezły wynik. 10 miejsce powstanie natomiast jako miejsca dla niepełnosprawnych.

Dodatkowo w skład terenu wejdzie szeroki pas zieleni i ekran akustyczny odgradzający osiedle od torów.

Czy radni wyrażą zgodę na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego?

Właściciel gruntu już w przeszłości próbował zamienić teren po fabryce na nowe mieszkania. Gdzie leży problem? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni nie pozwala na budowę zabudowy mieszkalnej w tym miejscu. Pozytywna decyzja Rady Miasta mogłaby jednak zmienić taki zapis.

W 2020 roku radni nie zgodzili się na wybudowanie osiedla mieszkalnego dla niemal 700 osób. Powodem było między innymi sąsiedztwo torów kolejowych. Zdaniem radnych mogłoby źle wpływać na jakość życia w tym miejscu. Nowy plan zakłada więc dodatkowe ekrany akustyczne w tym miejscu.

O planach nowej inwestycji w przychylny sposób wypowiedział się Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Być może tym razem firma BIK z Jasła otrzyma zgodę na budowę.

W ostatnich latach rynek nowych mieszkań kwitnie. Zobacz artykuły o planach wybudowania nowych mieszkań w innych miastach: