Ekologiczne opakowania tekturowe – w jaki sposób dbałość o środowisko naturalne zaczyna być opłacalna.

System opłat opakowaniowych ma stanowić zachętę do stosowania produktów korzystnych dla środowiska. Wysokość opłat opakowaniowych zależą od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Stawki ustalane są przez Ministerstwo klimatu i Środowiska dla poszczególnych rodzajów opakowań. Tabela produktowa zawiera opłatę za 1kg i informuje o ustawowym poziomie recyclingu. Przy nowych opłatach opakowaniowych szczególnie ważny będzie poziom recyclingu, który dla drewna stanowi tylko 16% a dla tworzyw 23,5%. Tektura i papier mają tu sporą przewagę – poziom recyclingu to 61%. Opłata za kilogram wprowadzonej na rynek tektury jest prawie czterokrotnie niższa od opłaty za tworzywa sztuczne i ustępuje jedynie szkłu i drewnu. Zestawiając jednak do porównania kosztów np. palety tekturowe i drewniane należy wziąć pod uwagę również ich różnicę wagową. Ponosząc opłatę za produkt wykonany z drewna musimy się liczyć z kilkukrotnie większą wagą co sprawia, że opłata, choć wg stawki niższa, jest naliczana więcej razy.

Pakuj ekologicznie dbając o lasy – związki tektury i papieru z drewnem.

Przyzwyczajeni do wpajanej nam oszczędności papieru niejednokrotnie kojarzymy jego stosowanie z wyrębem lasów. Prawda wygląda inaczej. Zrównoważona gospodarka leśna polega głównie na tym, że sadzi się o 1/3 więcej drzew niż podlega wycince. Obrazowo, rocznie w Europie przyrasta powierzchnia równa 1,5 mln boisk piłkarskich. Produkcja papierów opakowaniowych opiera się na drzewach iglastych, o szybkim wzroście. Pochodzą z okresowych przecinek, z króciaków i zrębków stanowiących najmniej wartościowe części. Praktycznie mówimy tu o porządkowaniu i pielęgnacji lasu poprzez usuwanie najmniej wartościowych elementów.

Produkcja papieru to w większości włókna pochodzące z recyclingu. Jak to wygląda w praktyce?

Obecnie stosunek zawartości włókien pierwotnych (tych z lasu) do włókien wtórnych (tych z recyklingu) w masie papierowej to 30% do 70%. Jeszcze w 1990 roku była to proporcja 45% do 55%. Papier może podlegać maksymalnie ośmiokrotnemu przerobowi, więc dostarczanie czystej celulozy zawsze będzie wymagane na obecnym poziomie. W związku z polityką ekologiczną udział papieru w opakowaniach stale rośnie. Ostatnie pół wieku to wzrost produkcji papieru w Europie z 25 do 100 mln ton rocznie. Obserwujemy ogromny postęp w technologii produkcji, oparty głównie na obniżaniu gramatur papierów. Gotowe opakowanie jest lżejsze, nie tracąc na wytrzymałości. Każdy, posiadający w swej ofercie palety tekturowe producent wie, jak dobrać odpowiednie rodzaje papierów dla uzyskania ich końcowej, zadanej wytrzymałości. Dostawcy półproduktów na bazie papieru powinni posiadać certyfikaty FSC – organizacji promującej zrównoważoną gospodarkę leśną.

A co z innymi wymaganiami? Jak jest z energochłonnością produkcji papieru? Jaki generuje ślad węglowy?

Obecnie przemysł celulozowo papierniczy oparty jest w 50% na energii odnawialnej. To jeden z najlepszych wyników. Od 1990 roku zużycie energii na produkcje jednej tony papieru spadło o 17%. Sama tektura nadaje się do ponownego przerobu – obecnie około 60% papieru pochodzi z recyklingu (od tego zależą opłaty opakowaniowe). Taki produkt ma najkrótszy czas rozkładu i ostatecznie może być spalony stając się źródłem energii. Globalnie przemysł papierniczy odpowiada za 1% emisji CO2. Odpowiednio transport to 13,5% a lekkie opakowania transportowe mają w tym segmencie zbawienny wpływ na obniżenie śladu węglowego. Możliwość kilkukrotnego wykorzystania opakowań nie jest bez znaczenia. Łatwość segregacji jest powodem dla którego udział opakowań na bazie papieru stale rośnie.

Gdzie szukać rozwiązań? Organic Polska – doświadczony producent ekologicznych opakowań tekturowych.

Organic Polska to firma specjalizująca się w dostarczaniu i produkcji opakowań transportowych z tektury i kartonu. Ewolucja technologicznych możliwości, wymuszona rosnąca świadomością klientów i zapotrzebowaniem rynku sprawia, że zastępowanie materiałów powszechnie dotychczas stosowanych ich odpowiednikami na bazie papieru przeżywa nieustający wzrost. Już nie tylko proste pudełka kartonowe czy powszechnie stosowane przekładki paletowe, ale także zaawansowane technologicznie kontenery IBC i palety tekturowe znajdziemy w ofercie firmy. Pomimo wysokich wymagań wytrzymałościowych Organic Polska nie stosuje zszywania przy produkcji ograniczając się jedynie do klejów wodorozpuszczalnych i klejów na gorąco. Bazując na sprawdzonych dostawcach półproduktów posiadających certyfikaty FSC mamy pewność wspierania zrównoważonej gospodarki leśnej.