Miejsca integracyjne w szkołach dla dzieci z Polski i Ukrainy

W ramach wspierania międzykulturowej integracji dzieci z Polski i Ukrainy, w 19 szkołach w Lublinie zostały utworzone miejsca integracyjne. Czym są i na czym polegają – sprawdzamy!

Nauka i rozrywka w duchu pełnej integracji

Zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania Mariusz Banach podkreślił, że miasto dąży do zapewnienia warunków umożliwiających naukę i relacje społeczne sprzyjające integracji. Wsparciem w tych działaniach była kwota ponad 320 tys. zł. Środki pochodzą z UNICEF-u, która pozwolił na wyposażenie strefy odpoczynku i spotkań.

Nie tylko nauka

Banach zauważył, że czas spędzony w szkole to nie tylko zajęcia edukacyjne. To również chwile relaksu, odpoczynku i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, co jest niezwykle ważne dla rozwoju dzieci. W przestrzeniach integracyjnych uczniowie mają do dyspozycji m.in. kanapy, worki sako, książki, instrumenty muzyczne, interaktywny monitor, gry planszowe i sprzęt sportowy.

Uczniowie z Ukrainy w Lublinie

Obecnie w Lublinie do szkół uczęszcza 2,1 tys. uczniów z Ukrainy. Wsparcie i inwestycja w integrację młodzieży pochodzącej z różnych kultur jest niezwykle ważna.  Pomaga w kształtowaniu postaw tolerancji i zrozumienia.