Zmiany na linii kolejowej Warszawa-Lublin

W piątek pasażerowie podróżujący pociągiem relacji Warszawa Wschodnia-Lublin pokonali trasę o długości 150 km w 2 godziny i 15 minut. Niektórzy uważają, że to długo.

Zmodernizowana linia kolejowa

Co zmienia się od dzisiaj na trasie? Na zmodernizowanej linii kolejowej od Otwocka do Lublina Głównego podniesiono prędkość do 160 km/h. Umożliwi to najszybszemu pociągowi PKP Intercity z Lublina do Warszawy Wschodniej pokonanie trasy w czasie 1 godziny i 42 minut. To 17 minut szybciej. Jest to możliwe dzięki uzyskaniu certyfikacji nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Ciężki czas budowy

Przebudowa, chociaż teraz przebiega zgodnie z planem, w 2018 roku stanęła pod znakiem zapytania ze względu na porzucenie kontraktu przez włoską firmę i konieczność przywrócenia prac w jak najkrótszym czasie, aby nadrobić stracony czas. Pasażerowie cieszą się z krótszego czasu przejazdu, zwłaszcza ci, którzy wcześniej do stolicy dojeżdżali samochodem. Teraz czas przejazdu samochodem i pociągiem jest zbliżony, wynosi bowiem poniżej dwóch godzin.

Czy zmieni się cena biletów?

Ceny biletów dopiero teraz wróciły do normy po protestach wielu podróżnych. Przypomnijmy, że podróżujący skarżyli się na kilkunastoprocentową podwyżkę cen biletów wprowadzoną przez spółkę PKP Intercity. Wszystko to ma miejsce w momencie, gdy pasażerowie na trasie Lublin-Warszawa skarżą się na rzadkie kursowanie pociągów i problem braku miejsc siedzących. Niestety jest to znanym problemem na tej trasie od kilkudziesięciu lat.