Dofinansowanie do in vitro w Lublinie

W Lublinie rozpoczął się program dofinansowania zabiegów in vitro dla par starających się o dziecko. Trzy wybrane kliniki mogą zgłaszać pary, które spełniają określone warunki. Sprawdzamy co więcej wiadomo?

Kto może starać się o dofinansowanie do in vitro?

Aby móc skorzystać z dofinansowania do in vitro trzeba spełnić określone warunki, takie jak wiek kobiety w przedziale od 25 do 40 lat oraz wcześniejsze przejście leczenia niższego rzędu. Decyzję o kwalifikacji par do programu podejmować będzie ośrodek leczenia niepłodności. Program został przyjęty przez lubelskich radnych w grudniu 2022 roku. Mimo sprzeciwu opozycji, a na jego realizację w latach 2023-2025 przeznaczono ponad 1,5 mln złotych.

Czym jest in vitro?

In vitro to metoda leczenia niepłodności, która polega na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety.Procedura ta polega na pobraniu komórek jajowych od kobiety i nasieniowców od mężczyzny. Następnie dochodzi do połączenia ich w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Po zapłodnieniu jajeczka, zarodek jest inkubowany w laboratorium przez kilka dni, a następnie wprowadzany do macicy kobiety w celu zagnieżdżenia. Metoda in vitro jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia niepłodności u par, u których tradycyjne metody nie przynoszą efektów. W Polsce in vitro jest dozwolone, ale podlega restrykcyjnym regulacjom prawnym.