Niepowtarzalna cerkiew grekokatolicka w Radrużu – skarb kultury polskiej i światowej

Jedną z najstarszych, a zarazem najlepiej zachowanych drewnianych cerkwi grekokatolickich w Polsce jest ta zlokalizowana w Radrużu, niewielkiej miejscowości usytuowanej kilka kilometrów od Horyńca Zdroju. Ta monumentalna budowla, wpisana na listę UNESCO i pod wezwaniem świętej Paraskewy, bywa nazywana także katedrą lub drewnianym soborem. Cerkiew ta powstała w 1583 roku i jest dziełem niesamowicie utalentowanego warsztatu ciesielskiego. Zwraca uwagę nie tylko sama budowla, ale także jej wyjątkowe otoczenie.

W publikacji autorstwa Janusza Mazura pt. „Zespół cerkiewny w Radrużu. Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie” możemy przeczytać o tym, że ta świątynia to doskonałe dzieło ciesielskie, głęboko zakorzenione w gotyckich tradycjach budowlanych. Można ją porównać z najstarszymi drewnianymi kościołami Małopolski, które są uznawane za skarby kultury zarówno polskiej, jak i światowej.

Cerkiew została zbudowana w okresie rozkwitu dawnej, wielokulturowej Rzeczypospolitej. Warto zaznaczyć, że wokół świątyni znajduje się obszerny podcień, zwany sobotami, który można obejść. Z zewnątrz cerkiew pokryta jest drewnianymi gontami, które nadają jej niepowtarzalny charakter, przyciągające piękno oraz wrażenie ciepła, które można właściwie odczuć na własnej skórze.