Seniorzy z UTW Zamość odwiedzają muzeum poświęcone historii AK i skarbom Roztocza

Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zamościu mieli okazję uczestniczyć w ponoć bardzo udanej wizycie w Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa „Adama”, które znajduje się w Bondyrzu. Wizyta odbyła się za sprawą zaproszenia ze strony władz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Podczas pobytu w muzeum, seniorzy mieli możliwość zwiedzenia wystawy zatytułowanej „Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953”, prezentowanej w głównym budynku placówki. W ramach ekspozycji, zwiedzający mogli zaznajomić się z licznymi pamiątkami i artefaktami związanymi z II wojną światową, które są systematycznie uzupełniane. W zbiorach muzeum znajduje się wiele eksponatów, takich jak broń biała, palna oraz artyleryjska, różnorodne mundury czy sprzęty liturgiczne. Na wystawie można również obejrzeć około 800 zdjęć i dokumentów związanych z tym okresem historycznym.

W Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego AK działa także druga, równie interesująca wystawa, zatytułowana „Skarby Roztocza”. Jej kolekcja liczy około 12 tysięcy eksponatów pochodzących z dziedziny archeologii, geologii oraz paleontologii, które stanowią część bogatego zbioru zgromadzonego przez Jana Sitka, założyciela muzeum. Odwiedzający mieli również okazję poznać historię samego miejsca, które funkcjonuje od 1972 roku. Seniorzy wysłuchali również opowieści dotyczących dziejów Zamojszczyzny oraz aktywności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na tym terenie.