Powiat chełmski na czele inwestycji w kraju: sukces mimo biedy

Powiat chełmski, mimo swojego statusu jednego z najuboższych w Polsce, zasłynął jako jeden z czołowych inwestorów w kraju. Zdobył miejscówkę w pierwszej piątce prestiżowego rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów, który jest publikowany przez „Wspólnotę”, popularne czasopismo zajmujące się tematyką samorządu terytorialnego. Ranking ten porównuje wyniki inwestycyjne samorządów kategorii powiat.

– W poprzednim roku osiągnęliśmy dopiero siódme miejsce, co było dla nas ogromnym triumfem. W tym roku jednak udało nam się przenieść do elitarnej piątki powiatów z najbardziej intensywnymi inwestycjami. To jest niebywały sukces, biorąc pod uwagę, że znajdujemy się w gronie najuboższych powiatów w Polsce – mówi Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. Przyznał także, że spośród 314 powiatów w Polsce, Chełm zajmuje skromne 246. miejsce pod kątem zamożności mieszkańców.

Ranking został opracowany przy współudziale Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Jest to efekt współpracy między naukowcami a specjalistami od spraw lokalnych, skupiający się na analizie i porównywaniu wyników inwestycyjnych polskich samorządów.