VI Piknik Archeologiczny w Sąsiadce: Spotkanie z historią

Wygląda na to, że nadchodzi ekscytująca impreza. W malowniczym miejscu o nazwie Sąsiadka (gmina Sułów) została zaplanowana VI edycja Pikniku Archeologicznego. Wydarzenie będzie miało szczególny charakter dzięki udziałowi grup rekonstrukcyjnych, takich jak „Drużyna Grodu Sutiejsk” i „Banitów Zamojskich”. Oprócz tego, liczne stoiska i kilka koncertów będą dostępne dla gości do odkrycia i posłuchania. Planowany termin wydarzenia to niedziela, 9 lipca.

Sąsiadka, znana nie tylko entuzjastom historii, jest miejscem o bogatej przeszłości. Ten dawny gród położony na granicy polsko-ruskiej (w źródłach historycznych nazywany również „Sutiejsk”) pełnił niegdyś rolę kluczowego centrum handlowego na trasie z Krakowa do Kijowa. Uważa się, że gród ten był jednym z prestiżowych, wczesnośredniowiecznych Grodów Czerwieńskich, mających ogromne znaczenie zarówno polityczne, jak i gospodarcze.

Pierwsze prace archeologiczne na terenie Sąsiadki zostały przeprowadzone w 1936 roku pod bacznym okiem prof. Włodzimierza Antoniewicza i Zofii Wartołowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie tych badań dokonano między innymi pomiarów dawnego grodziska. Następne etapy badania miały miejsce w latach 1937, 1938 i 1939. To właśnie te prace przykuły uwagę wielu osób, a stanowisko zdobyło rozgłos. Szczególne zainteresowanie budziły starożytne wały grodziska, które miały wysokość od 5 do 6 metrów (obecnie od 3,5 do 6 metrów).

Znaleziska archeologiczne były równie fascynujące. Badacze zidentyfikowali na stanowisku tzw. gród właściwy oraz bardzo szerokie podgrodzie. Odkryto również ślady dawnej studni oraz wiele bezcennych artefaktów. Znaleźli cztery pieczęcie Dawida Igorowicza (był on księciem wołyńskim), sześć glinianych i bogato zdobionych pisanek, które potwierdziły kontakty mieszkańców dawnej Sąsiadki z Rusią, a także miecze i inne elementy uzbrojenia.