4. Lubliner Festival: Krav Maga – Sztuka Walki dla Każdego

Na kolejnej, czwartej już edycji Lubliner Festival, uczestnicy będą mieli okazję nie tylko do kulturalnego i intelektualnego rozwoju. Organizatorzy festiwalu zadbali również o kondycję fizyczną uczestników, oferując możliwość poznania Krav Magi – izraelskiej techniki samoobrony, której naukę można podjąć bez względu na wiek czy stan zdrowia.

Krav Maga, określana jako hybrydowy system walki, została stworzona do potrzeb Izraelskich Sił Obronnych (IDF). W swej formie łączy techniki zarówno z aikido, judo, karate, boksu jak i zapasów. Stworzył ją Imi Lichtenfeld – urodzony na Węgrzech mistrz sztuk walki, który swoje umiejętności bokserskie i zapaśnicze wykorzystał do obrony Żydów w Bratysławie przed faszystowskimi atakami w latach 30. XX wieku. Kształtując i rozwijając Krav Magę opierał się na swoich doświadczeniach z walk ulicznych.

Na terenach ówczesnego Brytyjskiego Mandatu Palestyny, obecnie obejmujących terytorium Izraela, Jordanii oraz Palestyny, Lichtenfeld prowadził szkolenia dla żydowskich grup paramilitarnych. Jego nauczanie przyczyniło się do skuteczności działań tych grup w walce o niepodległość Izraela pod koniec lat 40. XX wieku. Jak wiele innych sztuk walki, Krav Maga zachęca do unikania konfrontacji fizycznej. W sytuacjach, w których jest to niemożliwe lub gdy grozi niebezpieczeństwo, zaleca szybkie zakończenie konfliktu.

Podczas 4. Lubliner Festival obecny będzie Wojciech Jeż – instruktor jujitsu, ekspert systemów walki i założyciel Szkoły Sztuk Walki Yawara. Jeż jest wicemistrzem kraju w VI Mistrzostwach Polski Sportu Jujitsu a jego szkoła zajmuje się m.in. treningami dla dzieci i młodzieży.