Lubelski piknik dla rodzin promujący program 800 plus

W Lublinie, na malowniczym terenie Błoń pod Zamkiem, w niedzielę 13 sierpnia o godzinie 14:00 zaplanowano Piknik Rodzinny 800 plus. Organizatorzy przygotowali dla najmłodszych uczestników mnóstwo darmowych atrakcji. Warsztaty kreatywne, różnego rodzaju animacje oraz konkursy z nagrodami – to tylko niektóre z nich. Na dzieci czekają też słodkości takie jak wata cukrowa czy popcorn oraz tradycyjna wojskowa grochówka.

Impreza ma na celu promocję nowelizacji rządowego programu wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Zgodnie z nowymi regulacjami, które zaczną obowiązywać od początku 2024 roku, wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie do 800 złotych miesięcznie na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Dotychczas kwota ta wynosiła 500 złotych. Świadczenie będzie wypłacane matkom lub ojcom, opiekunom faktycznym – jeżeli dziecko pozostaje na ich wyłącznym utrzymaniu i wspólnie z nimi mieszka, a także opiekunom prawnym i dyrektorom domów pomocy społecznej.

Zmienione zostaną także niektóre procedury dotyczące wnioskowania o świadczenie. Po narodzinach dziecka rodzic będzie miał nadal trzy miesiące na zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i złożenie odpowiedniego wniosku, aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Jak dotąd, świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.