Festiwalowy sukces lubelskiego chóru szkolnego na międzynarodowej scenie

W dniach od 5 do 8 lipca 2023 roku w słowackiej Bratysławie odbył się renomowany festiwal muzyczny skierowany do młodzieży, noszący nazwę „12th International Youth Music Festival”. Wśród licznych uczestników znalazła się również polska reprezentacja – chór Copernicus, który jest związany z IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Kierownictwo muzyczne nad grupą sprawowała pani Milena Wnuk.

Do rywalizacji festiwalowej stanęły chóry i orkiestry z różnych zakątków świata, między innymi z Hongkongu, Tajwanu, Hiszpanii, Chorwacji, Niemiec, Serbii czy Izraela. Zdaniem jurorów wszystkie prezentowały wysoki poziom artystyczny.

Chór Copernicus wykazał się ogromnym talentem i zaangażowaniem, co przyniosło mu srebrny dyplom w kategorii spiritual, gospel, pop oraz jazz. Uzyskał on przy tym niezwykle wysokie oceny od jurorów, stanowiące najwyższe wyniki wśród konkurencyjnych chórów. Do zdobycia złotego dyplomu zabrakło mu jedynie dwóch punktów.

Podczas festiwalu chórowi Copernicus przypadł zaszczyt występowania aż pięciokrotnie w różnych lokalizacjach na terenie Bratysławy: w katedrze św. Marcina, Sali Lustrzanej Pałacu Prymasowskiego, kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w prestiżowej Sali Koncertowej Słowackiego Radia. Dodatkowo chór zaprezentował swój repertuar także w Bazylice św. Stefana znajdującej się w Budapeszcie.

Podróż chóru Copernicus do Bratysławy była nie tylko okazją do prezentacji umiejętności muzycznych młodych artystów, ale również doskonałą okazją do zwiedzania europejskich stolic takich jak Bratysława, Wiedeń i Budapeszt. Czas wolny od występów spędzili relaksując się nad jeziorem Balaton.