„Lubliner Festival” – odsłonięcie bogactwa żydowskiej kultury w historycznym Lublinie

Przygotowując się do czwartej już edycji, „Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej” staje się coraz bardziej wyróżniającym elementem w kulturalno-społecznej panoramie Lublina, miasta o bogatej historii. Poprzez swoją obecność, festiwal ma na celu zapełnienie kulturowej przestrzeni, która pozostaje po nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej.

Główną misją tego cyklicznego wydarzenia jest pielęgnowanie oraz propagowanie różnorodnych aspektów żydowskiej kultury. Aby to osiągnąć, program sześciodniowego festiwalu prezentuje szerokie spektrum motywów i nurtów muzycznych, począwszy od chasydzkich pieśni, przez lirykę, aż po kabaret żydowski, muzykę klezmerską oraz nowoczesne interpretacje inspirowane tradycyjną muzyką żydowską aszkenazyjską i sefardyjską.

Doświadczenie festiwalowe wzbogacane jest dodatkowo przez różnego typu warsztaty i spotkania. Wydarzenia te mają miejsce w specjalnie dobranych miejscach pełnych historycznych nawiązań, takich jak budynek dawnej uczelni rabinackiej Jeszywas Chachmej Lublin, Centrum Kultury czy Brama Grodzka/Teatr NN. Wszystko to sprawia, że cały Lublin zamienia się na ten czas w przestrzeń sprzyjającą odkrywaniu bogactwa kultury żydowskiej.