Mężczyzna z Legionellą w Lubelskim Szpitalu: Zakaźne Bakterie się Rozprzestrzeniają

Starszy obywatel powiatu opolskiego, który niedawno przebywał w Rzeszowie, został przyjęty do szpitala w Lublinie z potwierdzonym zakażeniem legionellą. Stanowi to pierwszy przypadek infekcji poza Rzeszowem wśród 14 nowo odkrytych. Lech Sprawka, Wojewoda lubelski, ujawnił na falach Radia Lublin, że choć mężczyzna jest mieszkańcem województwa lubelskiego, źródło jego zakażenia jest identyczne jak w przypadku innych pacjentów – Rzeszów.

Obecnie liczba śmiertelnych ofiar spowodowanych przez legionellę wynosi osiem. Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, poinformował o najnowszej śmierci w sobotę. Zmarły był pacjentem cierpiącym na wiele chorób, w tym nowotwór. Badania laboratoryjne potwierdziły obecność bakterii legionelli w jego organizmie.

Z dotychczasowych ofiar śmiertelnych pięciu to mężczyźni, a trzy kobiety. Wiek zmarłych wynosił od 64 do 95 lat. Ogółem hospitalizowano 127 pacjentów, z czego 14 tylko w ciągu ostatniej doby. Chorzy są leczeni nie tylko w Rzeszowie, ale również w szpitalach w Dębicy, Kolbuszowej, Łańcucie i Sędziszowie Małopolskim.

Podczas konferencji prasowej dyrektor rzeszowskiego sanepidu podkreślił, że większość osób zarażonych legionellą to seniorzy – zarówno mieszkający w Rzeszowie, jak i okolicznych gminach. Jaromir Ślączka wyjaśnił, że ze względu na ograniczoną aktywność osób starszych, które rzadko korzystają z takich miejsc jak galerie handlowe, baseny czy hotele, te lokalizacje zostały początkowo wykluczone z dochodzenia jako potencjalne źródło zakażenia.