Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego w Lublinie

W Lublinie miały miejsce uroczystości związane z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy miasta, przedstawiciele parlamentu oraz władz samorządowych zjednoczyli się, aby uczcić pamięć o tym niezwykle ważnym wydarzeniu historycznym, jakim była akcja „Burza”.

Narodowy hołd dla powstańców rozpoczęto od ceremonii składania kwiatów pod tablicą upamiętniającą ppłk. Jana Kucharczaka, położoną przy ulicy Wieniawskiej. Następnie, dokładnie o godzinie 17 w centralnym punkcie miasta, na Placu Litewskim, rozległy się głośne syreny. Był to symboliczny sposób upamiętnienia momentu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, nazywanego godziną „W”.

Po przemówieniach i składaniu kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, nastąpiła część oficjalna obchodów. Uroczystości przeniosły się do kościoła garnizonowego, gdzie odbyła się msza święta w intencji bohaterskich powstańców warszawskich.

Całość obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego została zakończona przez koncert plenerowy na Placu Litewskim pod tytułem „Powstanie Warszawskie – Bitwa o Polskę”. Ponadto, publiczność miała okazję zaznajomić się z wystawą Instytutu Pamięci Narodowej, która była kolejnym elementem celebracji tego ważnego dnia.