Przełomowy zabieg okulistyczny w Polsce: pierwsze wszczepienie soczewki teleskopowej

Historia polskiej medycyny zaznaczyła kolejną ważną kartę dzięki dokonaniu pierwszego w kraju zabiegu implantacji soczewki teleskopowej. Przełomowe osiągnięcie przypisuje się specjalistom z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, którzy zostali wybrani do przeprowadzenia operacji jako pierwsi na tym obszarze Europy.

Zabieg miał na celu poprawę widzenia pacjentki cierpiącej na zaćmę oraz starcze zwyrodnienie plamki żółtej, które zostało skorygowane przez nowoczesną soczewkę.

Soczewka teleskopowa działa na podobnej zasadzie jak teleskop Galileusza – tłumaczy profesor Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Prowadzenie i rozwijanie projektów związanych z innowacyjnymi typami soczewek jest jednym z priorytetów naszej pracy, co potwierdza fakt, że kilka lat temu byliśmy również pionierami w zakresie pierwszej implantacji soczewki Schariotha w Polsce. Teraz, ze swoją teleskopową odpowiedniczką, otwieramy jeszcze szersze możliwości. Nie można jednak zapominać, że kwalifikacja do takiego zabiegu wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań diagnostycznych, aby zagwarantować bezpieczeństwo i skuteczność procedury.