Nowe ocieplane domki dla bezdomnych kotów na osiedlach Lublina

Nadchodzące zimne miesiące nie będą już takie straszne dla bezdomnych kotów z Lublina. Dzięki nowym, ocieplanym domkom, które mają pojawić się na terenach miejscowych osiedli, zwierzęta otrzymają ciepłe schronienie. Każda z tych konstrukcji będzie w stanie pomieścić sześć futrzaków.

Zima jest szczególnie ciężkim okresem dla kotów, które żyją na wolności. Lublin co roku na jesieni nabywa drewniane budki, które następnie rozdaje zarządcom osiedli mieszkaniowych. Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin, podkreśla, że decyzja o ich umiejscowieniu powinna być dobrze przemyślana i skonsultowana z lokalną społecznością. Przypomina również o potrzebie troski i opieki nad wolno żyjącymi kotami.

W ramach projektu finansowanego z budżetu obywatelskiego zakupiono 12 nowych domków dla bezdomnych kotów. Każdy z nich zapewnia zwierzętom schronienie przed mrozem, wiatrem i opadami atmosferycznymi. Domki są ocieplone styropianem, a ich konstrukcja z uchylnym dachem ułatwia utrzymanie czystości wewnątrz.

Szacuje się, że na terenie Lublina żyje około 2 tys. wolno żyjących kotów. Miasto zwraca uwagę na istotną rolę tych zwierząt w miejskim ekosystemie, zwłaszcza w kontekście zwalczania gryzoni.

Zachęca się zarządców osiedli, którzy nie zgłosili potrzeby posiadania domków, do pomocy bezdomnym kotom poprzez uchylanie okien piwnic. Dzięki temu futrzaki będą mogły znaleźć tam schronienie podczas zimy.

Część populacji wolno żyjących kotów jest pod opieką społeczności lokalnej. Te osoby dokarmiają zwierzęta oraz wspierają proces kastracji kotów, dowożąc je do wybranych gabinetów weterynaryjnych.