KUL i Areszt Śledczy w Lublinie: Nowy rok akademicki dla więźniów

Rok akademicki w Areszcie Śledczym w Lublinie oficjalnie rozpoczął się. Możliwość zdobywania wyższego wykształcenia podczas odsiadywania kary jest wynikiem współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Ta wyjątkowa uczelnia to jedno z niewielu miejsc w Polsce, które oferuje szansę na resocjalizację i edukację na poziomie wyższym.

Tacy studenci pragną naprawić błędy swojej przeszłości, mając nadzieję, że studia pozwolą im na skuteczny powrót do społeczeństwa po odbyciu kary. Niektórzy z nich większość swojego życia spędzili za kratami. W tej edukacyjnej inicjatywie uczestniczy 23 osadzonych, którzy po raz pierwszy wezmą udział w zajęciach z nauk o rodzinie. Ponadto, 11 osób ma ambicje obronić pracę licencjacką, a 12 planuje podjąć studia drugiego stopnia.

Współpraca między Aresztem Śledczym w Lublinie a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim istnieje od dziesięciu lat. Jednak aby uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez ten program, wymagane jest więcej niż tylko zdanie matury. Otwarte od roku Centrum Studiów KUL dla Osadzonych szuka kandydatów, którzy wykazują empatię, cierpliwość i zrozumienie dla ograniczeń innych. Wszystkie lekcje są prowadzone przez pracowników uniwersytetu z Lublina.