Skarb literacki w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL: rękopis Adama Mickiewicza

Już od ponad pół wieku, cenne dokumenty związane z Towarzystwem Filomatów, znane jako Archiwum Filomatów, są bezpiecznie przechowywane w Bibliotece Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wśród tych dokumentów, które zawierają różnorodne teksty, takie jak poezje autorstwa członków Towarzystwa, dokumentacje z ich spotkań (na przykład protokoły i przemówienia) oraz listy wysyłane między członkami, można znaleźć autografy i kopie dzieł Adama Mickiewicza.

Ogółem zestaw składa się z 69 sygnatur, w tym oryginalny rękopis „Romantyczności” pióra samego Adama Mickiewicza. Ale jednym z najcenniejszych elementów kolekcji jest kopia Drugiej części Dziadów, słynąca z początkowego fragmentu: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”.

Dr Dominik Maiński z Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej KUL wyjaśnia, że kopia tego utworu była przepisywana przez bliskiego przyjaciela Mickiewicza, Jana Czeczota. Co jest jednak szczególnie interesujące, to fakt, że na kopii znajdują się poprawki dokonane przez samego Mickiewicza. Większość z nich skupia się na początkowych fragmentach tekstu.