Trzydniowa zbiórka na renowację zabytkowych nagrobków w Lublinie

Potrzebującym odrestaurowania zabytkowym pomnikom położonym na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie ma przyjść z pomocą tegoroczna kwesta. Organizatorzy, licząc na hojność darczyńców, planują zebrane fundusze przeznaczyć na renowację trzech nagrobków. Kwesta, która potrwa trzy dni, rozpocznie się w dniu Wszystkich Świętych.

Zbiórkę wolontariuszy można będzie spotkać na terenie najstarszej lubelskiej nekropolii 1 listopada od godziny 8:00 do 19:00. Akcja będzie kontynuowana również 2 i 3 listopada, jednak w skróconych godzinach, od 8:00 do 17:00.

Niniejsza inicjatywa jest już 37. edycją projektu podejmowanego przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina. Od kilku lat centrum operacyjne akcji znajduje się w siedzibie Radia Lublin, mieszczącej się przy ulicy Obrońców Pokoju 2, tuż obok wejścia na cmentarz od strony ulicy Białej. To tutaj kwestujący będą mogli odebrać swoje puszki i identyfikatory, jak również skorzystać z gorącego napoju czy słodkiej przekąski.

Chętni do wzięcia udziału w kweście mogą zgłosić swój udział wysyłając e-mail. Alternatywnie, można również po prostu przybyć do rozgłośni radiowej w Lublinie podczas trwania akcji. Uczestnictwo w kweście potwierdziło już wiele znanych osobistości z Lublina, reprezentujących różne dziedziny, takie jak kultura, sport, polityka czy samorząd.

Pierwszego listopada na cmentarzu będzie można spotkać między innymi posłów Martę Wcisło i Jacka Czerniaka, dyrektorów klubu żużlowego Motor Lublin – Jakuba Kępę i Piotra Więckowskiego, radnego miasta Marcin Nowak, dyrektorkę Muzeum Wsi Lubelskiej Bognę Bender-Motykę czy członków Okręgowej Rady Adwokackiej.