Lublin walczy z problemem niepłodności: podsumowanie 8-miesięcznego programu dofinansowania in vitro

Podnosząc kwestię przeciwdziałania niepłodności, miasto Lublin podało najnowsze statystyki dotyczące miejskiego programu dofinansowania metody in vitro, który jest już realizowany od 8 miesięcy. W ciągu tego okresu, zainteresowanych tą formą rozwiązania problemów z płodnością było prawie 300 par. Spośród nich, aż 232 pary spełniły wymagane kryteria i zostały zakwalifikowane do programu.

Zgodnie z danymi podanymi przez miasto, wykonano do tej pory 48 procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Co cieszy, aż 19 z nich zakończyło się pomyślnie – pacjentki zaszły w ciążę.

Monika Lipińska, pełniąca obowiązki wiceprezydenta Lublina, zaznacza jak ważne jest wspieranie mieszkańców borykających się z problemem niepłodności. Przekonuje, że daje im to nadzieję na posiadanie własnych dzieci. Podkreśla ona, że problem ten ma wielkie znaczenie zarówno na płaszczyźnie medycznej – Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje niepłodność jako chorobę społeczną – jak i demograficznej. Dramatyczna sytuacja demograficzna powinna nas motywować do poszukiwania wszelkich możliwych rozwiązań, które mogłyby przysłużyć się poprawie tej sytuacji.