Rekordowy 2023 rok dla Lublina – liczba turystów przekroczyła milion osób

Lublin w sezonie turystycznym 2023 roku stał się celem podróży dla rekordowej liczby 567 tys. turystów, czyniąc to pierwszym razem w historii, kiedy liczba odwiedzających przekroczyła milion osób. Ta niezwykle udana statystyka jest wynikiem skumulowanego wpływu wielu czynników.

Niesamowite osiągnięcie to jest efektem nie tylko organizacji licznych eventów podczas obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, ale także aktywności promocyjnej, bogatej oferty kulturalnej miasta, działań lokalnego sektora turystyki oraz ulepszanej dostępności komunikacyjnej Lublina. Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji wyraziła swoje zadowolenie z faktu, że Lublin staje się coraz chętniej wybieranym kierunkiem podróży i wyraziła nadzieję na dalsze wzrosty statystyk w kolejnych miesiącach.

W ciągu tego rekordowego sezonu do Lublina przyjechało 434 tys. podróżnych z Polski, spośród których 177 tys. stanowili odwiedzający jednodniowi. Pozostałe 257 tys. to turyści korzystający z noclegów w Lublinie. Wśród osób decydujących się na nocleg, niemal połowa (49%) spędziła w mieście od 2 do 4 nocy, 34% skorzystało z jednego noclegu, natomiast 15% zdecydowało się na pobyt trwający od 5 do 7 nocy.