Zoria Ługańsk kontra Maccabi Tel Awiw: Wielkie starcie w świecie futbolu

Choć drużyna piłkarska Maccabi Tel Awiw nie znajduje się w grupie najbardziej prestiżowych klubów Europy, odwiedziny izraelskiego zespołu na lubelskich ziemiach miały wielkie znaczenie. Nie tylko dla samego Maccabi, ale również dla mieszkańców Lublina.

W czwartek, kiedy rozpoczął się poranek, ekipa piłkarska z Tel Awiwu wybrała się na wizytę do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek. Towarzyszył im w tej trudnej wizycie Ambasador Izraela w Polsce, Yacov Livne. Po zakończeniu tej smutnej podróży, dyplomata spotkał się z Prezydentem Lublina, Krzysztofem Żukiem.

Spotkanie było nie tylko okazją do rozmowy o rzeczach przeszłych, ale także przyszłościowych. Lublin dołączył bowiem do miast, które podpisały Deklarację o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Wcześniej ten sam akt podpisały takie miasta jak Warszawa, Łódź czy Płock. Dokument jasno mówi, że Lublin będzie kontynuował politykę sprzeciwu wobec wszelkich form dyskryminacji, w tym negatywnych postaw i nienawiści skierowanych przeciwko Żydom. Deklaracja ta jest zgodna z definicją antysemityzmu, którą zapewnia Międzynarodowy Sojusz Pamięci o Holokauście, organizacja, której Polska jest członkiem.