Ile kosztuje alpinistyczna wycinka drzew?

Do wycinania wysokich drzew zazwyczaj stosowane są techniki alpinistyczne. Wymaga to pracy na wysokościach, a także dobrego zabezpieczenia terenu. Dzięki temu alpinistyczna wycinka drzew jest bezpieczna dla otoczenia, a do tego ogranicza to ryzyko uszkodzenia inwentarza. Jesteś zdecydowany na tę metodę? Zatem dowiedz się, ile kosztuje alpinistyczna wycinka drzew.

Cena za wycięcie drzewa metodą alpinistyczną

Zastanawiasz się, ile kosztuje alpinistyczna wycinka drzew? Zakres cenowy jest dość szeroki, bo może wahać się od 600 do nawet kilku tysięcy złotych zł. Przede wszystkim wynika to z faktu, że każda wycinka wymaga indywidualnego ustalenia ceny. W końcu ostateczne koszty zależą od wielu różnych czynników np. faktu, czy drzewo jest uznawane za niebezpieczne. W takim przypadku średnia cena za wycinkę alpinistyczną wynosi ok. 10 zł netto za 1 cm obwodu pnia.

Dębowy Patrol podaje, że cena za wycięcie drzewa metodą alpinistyczną może różnić się w zależności od regionu i firmy wykonującej usługę. Dlatego warto zrobić rozeznanie i porównać różne oferty, a wtedy na pewno podejmiesz dobrą decyzję.

Co ma wpływ na cenę za alpinistyczną wycinkę drzew?

Ostateczna cena, jaką trzeba zapłacić za alpinistyczną wycinkę drzew, zależy od wielu ważnych czynników. Przygotuj się na to, że zanim fachowcy podejmą się realizacji tej usługi, to będą chcieli ocenić stan oraz lokalizację drzewa. Dlatego zazwyczaj wymagają zrobienia zdjęcia, dzięki czemu wykonają wstępną wycenę. Następnie odwiedzą miejsce, gdzie znajduje się drzewa w celu dokładnego określenia kosztów alpinistycznej wycinki drzewa. Specjaliści wezmą wtedy pod uwagę szereg czynników, które mogą wpłynąć na czas i trudność w wycince danego drzewa.

Czynniki wpływające na cenę alpinistycznej wycinki drzew

  • Wysokość drzewa — im większe drzewo, tym więcej pracy muszą wykonać fachowcy, a tym samym będzie to wpływało na wzrost ceny. Może to również wymagać wykorzystanie kolejnych sprzętów, aby pracownik mógł dotrzeć do drzewa.
  • Rodzaj drzewa — niektóre gatunki drzew są trudniejsze w wycinaniu niż inne, więc ich cena może być wyższa.
  • Ukształtowanie terenu — trudny dojazd lub duże nachylenie terenu mogą wpłynąć na cenę z uwagi na dodatkowe ryzyko dla alpinistów. Dotyczy to także bliskiego otoczenia budynków.
  • Stan drzewa — jeśli drzewo jest chore, uszkodzone lub stwarza zagrożenie dla otoczenia, to wycinka może być trudniejsza i droższa. Przede wszystkim dlatego, że pracownik nie może wspiąć się na nie. Zamiast tego konieczne jest skorzystanie ze specjalnego podnośnika koszowego.
  • Liczba drzew — przy większej liczbie drzew do wycięcia cena za jedno drzewo może być niższa. Choć zazwyczaj zależy to od indywidualnej oferty firmy zajmującej się alpinistyczną wycinką drzew.
  • Usługi dodatkowe — jeśli chcesz, aby alpiniści usunęli również pnie lub wywieźli pozostały materiał, to przygotuj się na wzrost kosztów. Jednak to też dużo wygodniejsza opcja dla Ciebie, ponieważ fachowcy zajmą się wywozem drewna, urobku oraz wszystkich zrębków.

Jak obliczyć koszt alpinistycznej wycinki drzew?

Aby obliczyć orientacyjny koszt alpinistycznej wycinki drzew, należy uwzględnić powyższe czynniki i dodać do tego ewentualne koszty dodatkowe, takie jak podatek VAT czy opłaty za wywóz odpadów. Pamiętaj także o tym, że podczas obliczania kosztów wycinki bardzo często brany jest pod uwagę obwód drzewa.

Przede wszystkim jednak skontaktuj się z firmą, która specjalizuje się alpinistyczną wycinką drzew i poproś o wstępną wyceną. Dzięki temu dowiesz się, jakich kosztów powinieneś się spodziewać.