Planowany stadion żużlowy w Lublinie: Wzrost kosztów z 180 mln do 300 mln złotych

Według najnowszych szacunków miejskiego ratusza w Lublinie, budowa nowej areny żużlowej może wynieść nawet 300 milionów złotych. Tym samym, koszt ten jest znacznie wyższy od wcześniejszych prognoz wyrażonych przez prezydenta miasta, który sugerował sumę 180 milionów złotych. Warto jednak pamiętać, że do całkowitej kwoty należy dodać jeszcze znaczne wydatki związane z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji.

Planowany stadion żużlowy ma znaleźć swoją lokalizację w rejonie ulicy Krochmalnej oraz przedłużenia ulicy Lubelskiego Lipca ’80. Teren ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie nieczynnego już Lubelskiego Klubu Jeździeckiego. Pomimo atrakcyjnej lokalizacji, projekt budowy stadionu od początku spotyka się z licznymi kontrowersjami.

Kiedy tylko pojawiły się pierwsze informacje na temat planowanej inwestycji w dolinie Bystrzycy, zarówno lokalni mieszkańcy, jak i aktywiści natychmiast podnieśli alarm. Zdaniem krytyków, nowy stadion żużlowy mógłby poważnie zakłócić ciszę w tej części miasta, zniszczyć lokalną przyrodę oraz przysporzyć miastu kosztów finansowych, które mogłyby okazać się nie do udźwignięcia dla budżetu. Aktywiści argumentowali, że realizacja tak kosztownej inwestycji byłaby niewspółmierna do bardziej powszechnych i podstawowych potrzeb mieszkańców – jak na przykład rozbudowa komunikacji miejskiej, utrzymanie istniejących oraz budowa nowych szkół, przedszkoli czy domów kultury.