Europejska nominacja dla dwóch innowacyjnych projektów z Lublina

Dwie inicjatywy miejskie z Lublina, „Wymyślmy wspólnie Lublin” i „Szkolne Budżety Obywatelskie”, przeszły do finału prestiżowego europejskiego konkursu The Innovation in Politics Awards 2024. Te projekty zostały wyróżnione w kategorii Demokracja, rywalizując z 334 innymi zgłoszeniami z 26 różnych państw europejskich.

Znajdują się one w gronie dziesięciu najbardziej innowacyjnych projektów swojej kategorii, które zostały docenione przez jury konkursu. To dowód na to, jak bardzo te dwa przedsięwzięcia przyczyniły się do rozwoju społeczności lokalnej.

Projekt „Wymyślmy wspólnie Lublin” to skuteczna strategia na rok 2030, stworzona na bazie kilkumiesięcznych konsultacji z prawie stu ekspertami z różnych dziedzin oraz tysiącem mieszkańców miasta. W wyniku tych rozmów powstał katalog opinii i pomysłów, które razem tworzą wizję społecznościową przyszłości Lublina.

Z kolei „Szkolne Budżety Obywatelskie” to unikalny projekt, który daje możliwość uczniom, rodzicom i nauczycielom zgłaszania pomysłów, tworzenia projektów i samodzielnego decydowania o tym, które z nich są najbardziej atrakcyjne i pożądane dla ich szkoły. Na realizację wybranych projektów miasto przeznacza po 4 tysiące złotych.

Jury konkursu, składające się z 1086 europejskich obywateli, określiło te inicjatywy jako „niezwykle wpływowe przykłady innowacji politycznej w Europie”.