Unikalna architektura międzywojennej Polski na sprzedaż: zabytkowy budynek w Lublinie

Pomnik architektury Lublina z lat 30. XX wieku oczekuje na nowego właściciela. To dzieło sztuki architektonicznej jest wyjątkowym symbolem międzywojennego okresu w Lublinie, jak zauważa Marcin Semeniuk, twórca bloga o modernistycznej architekturze miasta.

Siedziba banku Pekao S.A. przy Krakowskim Przedmieściu 64, jak donosi rzecznik prasowy Paweł Jurek, została wystawiona na sprzedaż. Jest to jedna z najcenniejszych nieruchomości w Lublinie ze względu na jej historyczne i architektoniczne znaczenie.

Projekt budynku powstał z zamysłem odzwierciedlenia hasła „Tu panuje ład”. Inicjatorem budowy był Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), instytucja finansowa założona w 1924 roku przez ówczesnego premiera i ministra skarbu, Władysława Grabskiego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, BGK skupiał się na finansowaniu inwestycji publicznych i udzielaniu kredytów na budownictwo mieszkaniowe.

Główną siedzibę w Lublinie bank umieścił w jednym z najbardziej prestiżowych miejscach – na Krakowskim Przedmieściu. Ta główna i reprezentatywna ulica miasta była idealnym miejscem dla tak ważnej finansowej instytucji, nadając jej dodatkowy prestiż.