Wspomnienie o biskupie Ryszardzie Karpińskim, który zmarł w wieku 88 lat

Świat odnotował stratę wybitnej postaci kościelnej. Biskup pomocniczy-senior archidiecezji lubelskiej, Ryszard Karpiński, zmarł w piątek 5 stycznia, mając 88 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 13 stycznia, a miejscem ostatniego pożegnania będzie archikatedra w Lublinie.

Informację o odejściu biskupa Ryszarda Karpińskiego przekazała archidiecezja lubelska rankiem piątku (5 stycznia). Biskup Karpiński urodził się 28 grudnia 1935 roku w małej miejscowości Rudzienko, obecnie leżącej w powiecie lubartowskim.

Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1959 roku, przez rok pełnił funkcję wikariusza w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lublinie oraz nauczał religii w Szkole Podstawowej nr 17. Przez trzy lata (1960-1963) studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał stopień licencjata z nauk biblijnych. W tym okresie prowadził również lekcje katechezy dla uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w kościele św. Jozafata.

Między latami 1971 a 1985, biskup Karpiński pełnił służbę w Rzymie, pracując w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących. Był odpowiedzialny za sektor migracji, co było ważnym elementem jego duszpasterskiego posługiwania.