Urząd Miasta Lublin wzywa wolontariuszy do pomocy w tradycyjnej akcji ratowania migrujących płazów

Począwszy od wtorku, Urząd Miasta Lublin przystąpił do swojej corocznej misji ratowania migrujących płazów. W związku z tym, urząd zwraca się teraz z prośbą o pomoc do chętnych wolontariuszy. Jakie zadania będą na nich czekać w ramach tej akcji?

Jak wyjaśniła Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, żaby po przebudzeniu się ze snu zimowego ruszają w drogę do najbliższych akwenów wodnych, aby tam odbyć gody. Niestety, podczas swojej migracji często napotykają ruchliwe ulice i inne niebezpieczne ciągi komunikacyjne. Szczególnym punktem krytycznym dla tych zwierząt w Lublinie jest ulica Janowska, gdzie migrujące płazy często zostają ofiarami ruchu drogowego podczas swojej podróży do Zalewu Zemborzyckiego.

Monika Głazik, pracownica biura prasowego lubelskiego ratusza, poinformowała o podjęciu działań mających na celu ochronę tych zwierząt. Wskazała, że we wtorek przy ulicach Janowskiej i Lipskiej rozpoczęto instalowanie specjalnych płotków naprowadzających. Ich zadaniem jest uniemożliwienie płazom dostępu do jezdni.

Głazik dodała, że zwierzęta poruszające się wzdłuż tych barier wpadają do specjalnie umieszczonych pojemników. Stamtąd są następnie przenoszone do bezpiecznych zbiorników wodnych. Płazy z ulicy Janowskiej trafiają do stawów przy ulicy Koło, natomiast te z ulicy Lipskiej są przenoszone pod wiadukt kolejowy na ulicę Tęczową.