Lubelski szpital specjalistyczny planuje rozwinięcie oddziału kardiochirurgii i transplantacji serca pod przewodnictwem prof. Michała Zembali

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie powstanie nowe centrum medyczne z oddziałem kardiochirurgii, transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia, którym będzie nadzorował prof. Michał Zembala – jak poinformował Piotr Matej, dyrektor tej placówki.

Dyrektor Matej podczas konferencji prasowej we wtorek ogłosił plany na rozbudowę specjalistycznej opieki zdrowotnej w swoim szpitalu. „Pragniemy w najbliższym czasie wprowadzić do oferty naszego szpitala nowe usługi medyczne, obejmujące leczenie chorób naczyń, szczególnie poprzez kardiochirurgię i transplantologię. Nasz cel jest ambitny i chcemy osiągnąć go stopniowo. Pierwszym krokiem będzie stworzenie oddziału kardiochirurgii oraz elementów działań transplantacyjnych” – wyjaśnił Matej. Dodatkowo zaznaczył, że nowo utworzony oddział będzie miał do dyspozycji 24 łóżka, z czego cztery będą przeznaczone dla pacjentów wymagających intensywnego nadzoru.

Prof. Michał Zembala, który zostanie liderem nowo powstałej jednostki, podkreślił znaczenie tego rodzaju specjalistycznego wsparcia dla pacjentów w regionie. Na konferencji wyjaśnił: „Analiza zapotrzebowania na usługi medyczne wskazuje, że w tej części kraju, zwłaszcza na Lubelszczyźnie, istnieje poważny brak możliwości leczenia pacjentów cierpiących na ciężką niewydolność krążenia. Chodzi o takie osoby, których serce już bardzo słabo funkcjonuje”. Profesor Zembala wyjaśnił także, że po wschodniej stronie Wisły nie ma obecnie centrum zdrowia, które oferowałoby mechaniczne wspomaganie krążenia i przeszczepy serca. Wyraził jednak optymizm, że taki ośrodek będzie dostępny dla pacjentów już w 2025 roku.

W dalszej perspektywie, prof. Zembala zapowiedział idea stworzenia Wschodnioeuropejskiego Centrum Chorób Serca, Naczyń i Mózgu, które mogłoby świadczyć usługi dla pacjentów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier i Rumunii.