"Przysięga Ireny": Film zrealizowany w Lublinie opowiada prawdziwą historię

Kinomani już teraz mają szansę obejrzeć film zatytułowany „Przysięga Ireny”, który realizowany był w malowniczym Lublinie. Jest to najnowsza kinematograficzna propozycja, dla której jest nasze urocze miasto.

Pewne sceny filmu były kręcone w średniowiecznym sercu Lublina – na Starym Mieście, oraz w malowniczym Muzeum Wsi Lubelskiej. Film to opowieść inspirowana autentycznymi wydarzeniami z życia Ireny Gut – odważnej Polki, która otrzymała w 1982 roku prestiżowe odznaczenie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Jej historia dotarła aż do słynnego Broadway’u dzięki zaangażowaniu Dana Gordona i jego teatralnej produkcji „Irena’s Vow”.

Irena Gut jest jedną z bohaterów okresu II wojny światowej, których losy są niezwykle fascynujące. Wiele takich historii pozostaje jednak nieopowiedzianych i nieudokumentowanych. Na szczęście, historia Ireny została udokumentowana i opowiedziana.

– Moje pierwsze spotkanie z historią Ireny miało miejsce mniej więcej 25 lat temu, kiedy jechałem samochodem do domu w Los Angeles. Wtedy trafiłem na radiową audycję, w której to gościem była Irena Gut-Opdyke, opisująca swoje przeżycia. Gdy dotarłem do domu, nie wysiadłem z pojazdu przez następne 90 minut, tak zafascynowany byłem jej relacją. Następnego dnia skontaktowałem się ze stacją radiową, przedstawiłem się i poprosiłem o numer telefonu do Ireny – chciałem zrealizować film na podstawie jej historii. Kiedy następnego dnia otrzymałem od niej telefon, około jedenastej usłyszałem jej piękny głos. To był początek mojej znajomości z Ireną, która z biegiem lat stała się dla mnie jak druga matka – wspominał reżyser D. Gordon podczas realizacji filmu w Lublinie.