73-letni przestępca, poszukiwany międzynarodowym nakazem aresztowania, zatrzymany po skutecznej współpracy polsko-szkockich służb

73-letni mężczyzna, od 2022 roku będący na celowniku Brytyjskiego Nakazu Aresztowania (TCA) i listu gończego, został zatrzymany. Do jego pochwycenia doszło dzięki kooperacji pomiędzy „łowcami głów” z lubelskiej policji i funkcjonariuszami Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz policją szkocką. Po zakończeniu procedur, w minionym tygodniu przestępca został przetransportowany ze Szkocji do Polski.

Funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie byli odpowiedzialni za ustalenie lokalizacji ukrywającego się od 2021 roku 73-letniego mieszkańca Świdnika. Oprócz Brytyjskiego Nakazu Aresztowania (TCA), był on również poszukiwany listem gończym i nakazem prokuratury. Mężczyzna został skazany za dokonanie czynu o charakterze seksualnym na nieletniej dziewczynce poniżej 15 roku życia. Incydent ten miał miejsce w 2016 roku. Od grudnia 2021 roku prokuratura wystawiła na niego nakaz doprowadzenia, a od lutego 2022 roku sąd wydał list gończy. Od tego czasu mężczyzna zdecydował się na ukrywanie za granicą – informuje podkomisarz Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.