MPK Lublin planuje zakup dwudziestu autobusów wodorowych – przetarg ogłoszony

W Lublinie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) ogłosiło przetarg na nabycie 20 nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów zasilanych wodorem. W kolejnym kroku ku eko-mobilności, MPK planuje zasilić flotę pojazdów przewożących pasażerów technologią wodorową.

Szczegółowe wymagania dotyczące nowych jednostek są jasno określone. Mają to być pojazdy z niskim wejściem, skonstruowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Każdy autobus będzie mierzyć 12 metrów długości i będzie zdolny do przewożenia łącznie 70 osób, z czego 27 na miejscach siedzących. Ponadto, autobusy będą wyposażone w system monitoringu, głosowe zapowiedzi przystanków, tzw. „ciepłe guziki” oraz mechaniczny system do liczenia pasażerów. Co więcej, na pokładzie znajdą się automaty do sprzedaży biletów obsługujące tylko płatności bezgotówkowe. Autobusy mają być również w pełni klimatyzowane i wyposażone w trzy podwójne porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych takich jak telefony czy tablety.

Potencjał tych autobusów na jednym tankowaniu paliwa wodorowego jest także imponujący. „Autobusy będą mogły przebyć przynajmniej 300 kilometrów między tankowaniami” – podkreśliła Weronika Opasiak, rzeczniczka prasowa MPK w Lublinie. Przetarg obejmuje również dostawę jednej małej mocy ładowarki mobilnej do łagodnego ładowania na terenie zajezdni. Oferty są przyjmowane do 8 lipca. Rzecznik prasowy dodała, że zakup tych nowoczesnych pojazdów będzie zależał od uzyskania odpowiedniego dofinansowania.