Prof. Michał Zembala, kardiochirurg i transplantolog, mianowany prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Sławny specjalista w dziedzinie kardiochirurgii i transplantologii, prof. Michał Zembala, objął stanowisko prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (KUL). Informację o tym fakcie przekazała uczelnia. Profesor Zembala jest ściśle związany z nowo powstałym Wydziałem Medycznym na KUL.

Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL, w oficjalnym komunikacie prasowym poinformowała, że nowy prorektor rozpocznie swoje obowiązki od września. Do tej pory prof. Zembala pełnił rolę pełnomocnika rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, odpowiedzialnego za sprawy kliniczne i rozwój badań medycznych.

W ramach swojego zaangażowania na Wydziale Medycznym KUL, profesor Zembala planuje utworzenie oddziału chirurgii i transplantacji serca w Szpitalu Wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Planuje się również utworzenie tam trzech oddziałów klinicznych Wydziału Medycznego KUL.

Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, podkreślił wagę rozwoju Wydziału Medycznego, klinicznych oddziałów szpitalnych oraz badań medycznych jako strategicznych celów uczelni na najbliższe lata. W związku z tym postanowił powołać prorektora, który będzie odpowiedzialny za te obszary. Profesor Zembala, jako doświadczony kardiochirurg i naukowiec, który regularnie wykonuje operacje i uczestniczy w wielu międzynarodowych sympozjach i konferencjach, wydaje się być idealnym kandydatem na to stanowisko. Rektor Kalinowski wyraził nadzieję, że działania i decyzje podjęte przez profesora Zembalę przyczynią się do stworzenia silnego ośrodka naukowo-medycznego na KUL i w Lublinie, który będzie służył pacjentom.

Przypomnijmy, że prof. Michał Zembala był ordynatorem Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Przebywał na stażach naukowych i badawczych w Montefiore Medical Center, Albert Einstein College of Medicine, Yeshiva University w Nowym Jorku i Laboratorium Medycznym Regeneracyjnym Uniwersytetu Harvarda. Ukończył również studium Surgical Leadership Program na Harvard Medical School w Bostonie.