14 najsłynniejszych atrakcji Lublina

Lublin położony jest we wschodniej Polsce. Jest on stolicą województwa lubelskiego i uznawany jest za jedno z najbardziej urokliwych miast w naszym kraju. To również miejsce licznych festiwali. Głównie w wakacje na ulicach pełno jest sztukmistrzów, którzy specjalizują się w różnych dziedzin, od iluzjonistów po aktorów. Miasto również posiada wiele atrakcji turystycznych. Lublin jest czymś więcej, niż tylko urokliwymi zabudowaniami. Posiada wiele malowniczych parków i lasów, a także inne miejsca, które warto odwiedzić.

Parki – atrakcje Lublina – Ogród Saski

Ogród Saski był pierwszym parkiem w Lublinie i powstał na płaskowyżu minionych Pól Dominikańskich, przy trakcie warszawskim w 1837 roku. Został stworzony dzięki Feliksowi Bieczyńskiemu. Największym plusem powstającego parku była jego powierzchnia z licznymi naturalnymi dolinkami, na której pojawiła się możliwość zagospodarowania wielu gatunków roślin zielnych, a także drzew i krzewów. Od początku jego popularności powstało na nim wiele obiektów takich jak: nowa fontanna, kameralny zwierzyniec, tor saneczkowy, plac zabaw dla dzieci, oraz ośmioboczna altana. Na obszarze Ogrodu Saskiego znaleźć można całe mnóstwo cennych okazów starodrzewu, a także drogocenna topola biała (Populus alba). Drzewo posiada obwód 615 cm i jest to ponoć największe drzewo na terenie Lublina. Zaś najstarszym drzewem w parku oraz całym Lublinie jest lipa srebrzysta (Tilia tomentosa), która z dnia na dzień słabnie.

Lublin atrakcje – Park Bronowicki (kiedyś Park Foksal)

Park Bronowicki istnieje od XIX wieku w Lublinie i położony jest w dzielnicy Bronowice, od której jego nazwa pochodzi. Powstał on w 1869 roku i do końca XIX wieku był dość popularnym miejscem. Nie bez powodu. W Parku Bronowickim znajdowały się: tor jazdy na wrotkach, wypożyczalnia szczudeł, oraz pijalnia wód mineralnych. Aktualnie na jego terenie dziś znajduje się toaleta miejska, a w okolicy leżą m.in. zajazd Lwów, centrum handlowe, a także domy mieszkalne. Park Bronowicki pełni funkcje przede wszystkim komunikacyjne, niekiedy spacerowe, lecz stracił swoje dawne założenia.

Park Jana Pawła II – atrakcje turystyczne Lublin

W 1987 roku do Lublina przyjechał papież Jan Paweł II. Po wizycie Ojca Świętego pojawił się pomysł, żeby opracować park na cześć wyjątkowego gościa. Budowa parku rozpoczęła się pod koniec 2007 roku. Na trzykilometrowej, niezagospodarowanej dolinie od ul. Orkana do ul. Nadbystrzyckiej wyznaczono ścieżki rowerowe, którymi swobodnie można zjechać z osiedla do wąwozu. Dla najmłodszych powstał plac zabaw łącznie ze ścianką do wspinaczki, a także boiska m.in. do koszykówki i siatkówki i korty tenisowe. Zbudowano mini amfiteatr, na którym odbywają się taneczne zajęcia oraz przedstawień organizowanych przez lokalną społeczność, a tuż obok „zielone lekcje z ekologii”.

Park Ludowy – atrakcje w Lublinie

Park Ludowy w Lublinie jest jednym z ważniejszych detali w strukturze ekologicznej miasta. Położony jest obok Rzeki Bystrzycy, która stanowi głównym korytarz ekologiczny na tym terenie. W odnowionym Parku Ludowym można znaleźć edukacyjne ścieżki przyrodnicze, siłownia oraz dydaktyczny ogród wodny. W tym miejscu również umieszczono place zabaw dla różnych grup wiekowych, również urządzenia dla dzieci z niepełnosprawnością, zespół linariów, naturalne ścieżki rowerowe, place do ćwiczeń fitness, miejsce do gry w boule oraz siłownie plenerowe. Dla osób preferujących odpoczynek znajdują się: ławki, stoliki parkowe, leżaki parkowe, a także meble granitowe, a dla psów powstały wybiegi.

Lublin atrakcje turystyczne – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej istnieje od 23 lutego 1965 roku i jest umieszczony na lubelskim Sławinie. Kolekcje Ogrodu posiadają powyżej 1600 gatunków drzew i krzewów, przeszło 3300 roślin zielnych rosnących w gruncie, a także ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej rośnie 106 drzew w wieku powyżej 100 lat. Park można odwiedzić od kwietnia do października. Wstęp jest płatny.

Aktualnie w parku znajduje się Dworek Kościuszków i jest on rekonstrukcją powstałą na ocalonych piwnicach oryginału. Podczas prac konserwatorskich użyto elementów tworzyw, które pochodzą z rozbiórki niegdysiejszego dworu. Obiekt jest umieszczony w Rejestrze Zabytków Lublina oraz jest poddanym wraz z parkiem opiece konserwatorskiej. Po raz pierwszy wymieniono go w źródłach w roku 1720. Tadeusz Kościuszko dwa razy przebywał tu u swojego stryja – Jana Nepomucena. Aktualnie Dworek Kościuszków jest siedzibą dyrekcji Ogrodu Botanicznego. UMCS wykorzystuje również zabytkową budowlę, jako miejsce organizowanych przez uczelnię wydarzeń.

Atrakcje turystyczne Lublin – Zalew Zemborzycki w Lublinie

Zalew Zemborzycki znajduje się w Lublinie i jest zbiornikiem wodnym na rzece Bystrzycy. To sztuczne jezioro zaporowe stanowi miejsce rekreacyjne popularne wśród turystów. Jest również prawdziwym rajem dla wędkarzy. Dzieje się tak ze względu na wielu gatunkowość ryb w wodzie. Można tutaj złowić ryby naprawdę pokaźnych rozmiarów. Przyjeżdżają tu amatorzy połowów leszcza, węgorza, lina, sandacza, okonia, karpia, suma, szczupaka, płoci, oraz karasia.

Zalew Zemborzycki obejmuje powierzchnię 278 ha oraz jego średnia głębokość wynosi 2,3 m. Jako atrakcje w Lublinie nad tym zalewem można spędzić również swój czas wolny, gdyż znajdziemy tutaj wiele ciekawych atrakcji oferowanych przez to miejsce. Miejsca wokół zalewu tj. zagajniki, polanki czy wzniesienia są  idealnymi miejscami do spacerów, pikników oraz wypoczynku w lesie. Dookoła Zalewu dostępna jest ścieżka rowerowa, dzięki czemu miejsce to odwiedza spora ilość rowerzystów. Dla osób preferujących kąpiel dostępne są tutaj aż cztery nowoczesne baseny z możliwością podgrzania wody. Ciekawym faktem jest, że Zalew Zemborzycki posiada najdłuższy w Polsce wyciąg nart wodnych. W tym miejscu dostępne są sprzęty sportowe, lądowe i pływające, dlatego te z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Lublin atrakcje turystyczne – Dach Taras Zamkowych

Miejsce z pewnością jest doskonałym punktem widokowym, z którego zobaczyć można całą panoramę Lublina, co zaliczane jest jako atrakcje Lublin. Dach posiada dwie części. Na pierwszej z nich zobaczyć można kwiecistą łąkę, a na drugiej części ścieżki spacerowe, ławki, oraz tabliczki informacyjne dotyczące poszczególnych roślin. Miejsce jest dostępne dla wszystkich osób. Obecna zieleń na dachu nie potrzebuje opieki ogrodnika. Projektanci umieścili na dachu rośliny występujące naturalnie w otoczeniu centrum handlowego tj. wierzby, dzikie bzy, trawy oraz mchy. Dach nad Tarasami Zamkowymi również pełni funkcję rozrywkową. W tym miejscu dość często odbywają się przeróżne wydarzenia,  aktywności dla dzieci, a w trakcie trwania sezonu letniego spotkać się można z plażą z dostępnymi leżakami i placem zabaw dla dzieci.

Aqua Park w Lublinie – atrakcje Lublin

Aqua Park w Lublinie jest najnowszym i największy kompleksem wypoczynkowo – pływackim w części wschodniej w Polsce. Główną część budynku stanowi basen olimpijski, który liczy długość 50 metrów.  Na trybunach znajduje się dostępnych 2100 miejsc, dzięki czemu swobodnie można obserwować osoby pływające. Aqua Park w Lublinie wyróżnia się z pewnością tym, że znajduje się tutaj kanał przepływowy z przeciwprądem, który pomaga w doprecyzowaniu techniki pływania i badania wydolności. W skład jego wchodzi trzy zjeżdżalnie, rwąca rzeka na zewnątrz obiektu, niecki z hydromasażem i napowietrzającymi urządzeniami, dwie wanny jacuzzi, oraz basen zewnętrzny. W budynku znajdziemy również siłownię ze strefą do treningu cardio i cross, saunarium z gabinetem masażu, leżanki bąbelkowe, a także Restaurację Prosto z mostu. Lublin atrakcje dla dzieci oferuje w postaci wodnego placu zabaw kształcie statku pirackiego w Aqua Parku.

ZOO Wojciechów – Lublin i okolice atrakcje

ZOO w Wojciechowie ma powierzchnię 4 ha, na której znajduje się kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt. Przede wszystkim spotkamy tutaj: lwy, małpy, pumy, wielbłądy dwugarbne, antylopy, jelenie, osły, lamy, alpaki, kozy, owce, a także większą ilość gatunków ptaków wodnych i lądowych. ZOO w Wojciechowie znajduje się w okolicy 26 km od Lublina. Zatem jeśli mieszkacie na Lubelszczyźnie, bądź planujecie urlop w tej okolicy, obowiązkowo warto odwiedzić to miejsce. W ZOO jest przyjemnie cicho, oraz przyjaźnie ze względu na zwierzęta. Na końcu tego cudownego miejsca jako kolejne atrakcje dla dzieci Lublin przygotowało w postaci specjalnego mini barku, gdzie można kupić coś słodkiego swoim maluchom. Miejsce na grilla czy ognisko również jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jakie zaoferowało ZOO. Wstęp kosztuje w granicach 25 złotych. 

Sky Park w Lublinie – atrakcje Lublin

Sky Park przy al. Spółdzielczości Pracy w galerii wynosi niemal 1000 m kw. W środku można znaleźć trzy strefy wspinaczkowe. Strefa ścianki wspinaczkowej z liną ma wysokość około 7 metrów. Sama ścianka ma 6 stanowisk do wspinania, a cztery z nich posiadają TruBlue – automatyczną asekurację. Pozostałe dwa są przygotowane na asekurację drugiej osoby, na tzw. wędkę. Na ścianie umieszczone są uchwyty z trasami o różnym stopniu trudności dla początkujących, oraz bardziej zaawansowanych osób.

Sky Park – atrakcje dla dzieci Lublin

Sky Park znajdziemy również w Felicity przy al. Wincentego Witosa Lublin. Atrakcje tutaj znajdziemy w postaci ścianek dla dzieci o wysokości do 6 m z automatyczną asekuracją TruBlue, a także dużą ścianę wspinaczkową o wysokości ok. 10 m z 9 stanowiskami do wspinania. Na największej ścianie są aktualnie 3 stanowiska z automatyczną asekuracją, a także 4 stanowiska do asekuracji na tzw. wędkę. Ściana posiada różne poziomy trudności. Miejsce to jest zdecydowanie wspaniałą zabawą połączoną z nauką wspinaczki. W Sky Parku można zorganizować urodziny czy inne spotkania okoliczne, co jest świetnym rozwiązaniem jako atrakcje w Lublinie!

Park Linowy Lublin atrakcje dla dzieci

Zdecydowanie jest to największą atrakcją wakacji nad Zalewem Zemborzyckim. Park jest zlokalizowany od strony Dąbrowy, za ośrodkiem Słoneczny Wrotków i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Liny rozciągnięto w lesie w odległości od kilku do kilkunastu metrów nad ziemią, po których można chodzić. Dostępne są dwie trasy. Pierwsza z nich dostępna jest dla dorosłych, a druga dla dzieci. Cena dla biletów wynosi od 15 zł do 30 złotych. Wszystkie osoby chcące przejść park linowy zostają przeszkolone przez instruktorów, a także zostają wyposażone przez specjalny sprzęt alpinistyczny: kaski, lonże, uprzęże, oraz traki. Oferowane są przeróżne poziomy trudności, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Lublin i okolice atrakcje turystyczne warte zobaczenia

Z pewnością będąc w Lublinie, bądź okolicach warto zobaczyć jeszcze Ścieżkę przyrodniczą „Bobrówka”. Leży ona niecałe 50 km od Lublina i zachwyca każdego turystę. Dla osób posiadających rowery – ścieżkę rowerową, którą trzeba pokonać, będąc w Lublinie, jest trasa rowerowa Lublin – Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Całość trasy wynosi około 55 kilometry i jest do pokonania w granicach 5 godzin. Rozpoczyna się ona w Lublinie, prowadzi doliną Ciemięgi, przez Pólko po Lasy Kozłowieckie, oraz przez Dąbrówkę do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.