Lublin na weekend – co zobaczyć?

Lublin to miasto jedno z najstarszych znajdujących się na terenie wschodniej Polski. Posiada ciekawą historię i wiele miejsc wartych zobaczenia. Kiedy przyjedziesz do miasta Lublin na weekend, z pewnością wyjedziesz zachwycony. Miejsce to tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Piękne Stare Miasto, ciekawe, zdobione kamienice, przytulne knajpki i restauracje, a także miejsca pełne zieleni i spokoju. Lublin oprócz bogatej infrastruktury oferuje wiele wydarzeń kulturowych i atrakcji, które jeszcze bardziej przyciągają turystów do odwiedzenia tego wspaniałego miasta. Wśród lubelskich eventów warto wyróżnić m.in. Carnaval Sztukmistrzów, widowisko Sen o Mieście oraz popularny Jarmark Jagielloński. Co warto zobaczyć w Lublinie, mając tylko trzy dni do zwiedzania? Oto kilka propozycji. 

Przyjedź do miasta Lublin na weekend – cenne zabytki miasta

W Lublinie nie brakuje miejsc emanujących historią i dumą. Spacerując ulicami miasta czuć prawdziwego lubelskiego ducha, zwłaszcza w miejscach bogatych w historię i opowieści. Miasto Lublin wyróżnia się niezwyczajną atmosferą, gdzie można spotkać wielu turystów i tutejszych mieszkańców. Stosunkowo niewielkie miasto, a jednak posiada ogromnego ducha. Starówka Lublina posiada wiele cennych zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć. Co zwiedzić przyjeżdżając do miasta Lublin na weekend?

Wieża Trynitarska, czyli najlepszy punkt widokowy w Lublinie

Wybierając miasto Lublin na weekend, warto wybrać się w okolice Wieży Trynitarskiej, aby zobaczyć najpiękniejszą panoramę miasta z obecnego na szczycie punktu widokowego. Będąc na miejscu aż trudno uwierzyć, że istniała tu kiedyś tylko furta klasztorna, ponieważ wnętrze jak i zewnętrza część wieży robi niebywałe wrażenie. W środku obiektu znajduje się Muzeum Archidiecezjalne, w którym można podziwiać wiele wiekowych podświetlanych figurek, obrazy, ikony,  sarkofagi, tkaniny, portrety trumienne, ciekawe instrumenty muzyczne oraz inne bardzo zabytkowe przedmioty. Nawet jeśli Twoim głównym celem odwiedzenia wieży jest jej szczyt, to warto po drodze wybrać się do Muzeum Archidiecezjalnego. Wspinając się na punkt widokowy, trzeba odbyć niełatwą wędrówkę krętymi schodami, które cudownie sprawdzają się w obiektywie aparatu zarówno z górnej, jak i dolnej perspektywy. Platforma widokowa znajduje się na 40 piętrze i jest umiejscowiona na wieży-dzwonnicy w stylu gotyckim. Widok z tego punktu jest niedopisania.

Archikatedra Lubelska, czyli największy kościół w mieście

Jeśli jesteś pasjonatem zwiedzania świątyń i podziwiania ich pięknego wystroju wnętrz to z pewnością spodoba Ci się w największym kościele w Lublinie. Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty uznawana jest za perłę baroku na całej Lubelszczyźnie. Nic dziwnego, ponieważ wnętrze świątyni robi niebywałe wrażenie nie tylko wśród miłośników sztuki sakralnej. Przyjeżdżając do miasta Lublin na weekend, warto zajrzeć do kościoła, chociażby, żeby zobaczyć znajdujące się w środku potężne organy. Pochodzą one z trzydziestych lat XX wieku i nadal towarzyszą podczas wszelkich liturgii odbywanych w kościele. Organy posiadają 50 głosów i aż 4 tysiące piszczałek. Msza Święta, podczas której wydobywają się dźwięki z tego instrumentu, to musi być niezwykłe doświadczenie. Oprócz tego warto zobaczyć ołtarz w prezbiterium archikatedry, w którym znajdują się złote rzeźby świętych. We wnętrzu katedry znajduje się wejście do otwartych krypt, gdzie leżą zmarli biskupi Lublina, portrety nagrobne oraz przedmioty i ubrania zmarłych. 

Brama Grodzka, czyli Pamięć Miasta Lublin

To tutaj leży działalność znanego Teatru NN powstałego w roku 1990. Od 1998 Ośrodek „Brama Grodzka – Tetra NN” działa w trzech miejscach na terenie Lublina: W Bramie Grodzkie, Domu Śłów oraz Trasie Podziemnej. Przyjeżdżając do miasta Lublin na weekend, warto odwiedzić wszystkie trzy, ponieważ choć są ze sobą połączone, każde z tych miejsc jest charakterystyczne i wyjątkowe na swój sposób. Nazwa teatru wywodzi się z języka łacińskiego „nomen nescio”, czyli „imienia nie znam”. Na początku teatr miał opowiadać o zwykłych ludziach, z czasem jednak nabrał większego znaczenia i obecnie dzięki teatrowi możemy poznać historię miasta. Brama Grodzka swego czasu była przejściem z dzielnicy chrześcijańskiej do miasta żydowskiego, z którego niestety już nic nie pozostało. 

Zamek Królewski i donżon w Lublinie, których nie da się przeoczyć

Znajdujący się na wzgórzu Zamek Lubelski jest jednym z miejscem najczęściej odwiedzanym przez turystów. Budynek na przestrzeni lat zmieniał swój wygląd, aż w ostateczności włoski artysta Berecci w XVI wieku przebudował zamek w stylu renesansowym. Wybierając się do miasta Lublin na weekend, z pewnością na Twojej liście musi pojawić się Zamek Królewski oraz wieżę donżon. Murowana budowla obronno-rezydencyjna to bardzo cenny zabytek w stylu romańskim zachowany do dnia dzisiejszego. Obiekt posiada swój bagaż historii i wydarzeń za czasów II wojny światowej i okupacji. W latach 1939-1944 znajdowało się tutaj więzienie hitlerowskie, z którego większość więźniów zginęła w bramach obozów śmierci oraz egzekucjach. 

Kaplica Trójcy Świętej, czyli duma jagiellońskiego Lublina

Kolejna konieczna atrakcja miasta Lublin na weekend, która, choć jest jednym z najstarszych budowli, nadal zachwyca swoim bogatym wnętrzem i częścią zewnętrzną. Kaplina dwukondygnacyjna została wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego w drugiej XIV wieku w stylu gotyckim. Kaplica Trójcy Świętej to jeden z najcenniejszych średniowiecznych zabytków w całej Polsce i w Europie. Na ścianach świątyni możemy podziwiać zachowane jeszcze sprzed lat wyryte daty, na idąc schodami do miejsca chóru można przeczytać jeszcze zdanie potwierdzające zawarcie unii „unia facta est cum Ducatus Lytwanie”. Kaplica stanowi ogromną atrakcję dla osób, które uwielbiają zabytki sprzed kilkuset lat. 

Lublin Ku Farze, czyli najbardziej sentymentalny plac w mieście

Plac po Farze to miejsce, które tętni życiem i oddaje ducha historii Lublina. Dawniej n terenie obiektu górował kościół farny pw. św. Michała Archanioła. Była to bardzo ważna świątynia, ponieważ wówczas miała tam swoją siedzibę pierwsza parafia lubelska. W roku 1991 plac otrzymał swoją nazwę, zaś 11 lat później podjęto się zagospodarowania przestrzeni. Dzięki wyeksponowaniu fundamentów kościoła możemy dowiedzieć się, jakich ogromnych rozmiarów sięgał niegdyś kościół św. Michała Archanioła. Będąc w mieście Lublin na weekend, warto wybrać się na Plac po Farze, ponieważ panująca tam atmosfera zwłaszcza w godzinach wieczornych to coś wspaniałego. Obecnie odbywają się na placu liczne wydarzenia kulturalne i okolicznościowe, a mieszkańcy Lublina w godzinach wieczornych chętnie spotykają się właśnie w tym miejscu. W okolicy placu znajdują się liczne restauracje i knajpki najbardziej popularne w Lublinie i najczęściej odwiedzane przez jego mieszkańców. 

Wybierz Lublin na weekend i odkryj urokliwe uroki Starego Miasta

Starówka miasta to niezwykle piękne miejsce, do którego koniecznie trzeba zajrzeć, będąc w mieście Lublin. Na weekend składają się niecałe trzy dni. To równie mało, ale też wystarczająco, aby poznać to urokliwe miejsce. Mieszkańcy Lublina są niezwykle towarzyscy, otwarci i z wielką chęcią opowiedzą Ci na temat historii miasta. Punktem głównym do zobaczenia na Starym Mieście jest dawna siedziba Trybunału Koronnego, który w roku 1578 był najważniejszą instancją dla szlachty. Obecnie stanowi on Pałac Ślubów. Stare Miasto w Lublinie jest piękne samo w sobie. Z pewnością zachwyci Cię urok znajdujących się na starówce kamienic, na których można podziwiać piękne płaskorzeźby i malowidła. 

Uważaj na Kamień Nieszczęścia!

Spacerując uliczkami Starego Miasta na przecięciu ulic Jezuickiej i Teodora Gruella napotkasz kamień, z którym wiąże się pewna legenda. Według opowiadać Kamień ten do Lublina przytargały biesy. Wojak, który marzył o bogactwie i planował ukraść złoto z kopuły wieży, rozbił sobie o kamień głowę. Następnie piekarz chciał użyć kamienia, aby wybudować piec i pozbyć się w ten sposób jego okrutnej mocy. Piekarza spotkał straszny los, ponieważ spalił się żywcem. W związku z tym wdowa po piekarzu od razu pozbyła się kamienia i takim sposobem stanął on na Placu Bernardyńskim, gdzie przez wiele lat służył katowi. Podobno w trakcie wojny na ulicę, na której znajdował się kamień, spadło najwięcej bomb. Przyjeżdżając do miasta Lublin na weekend, pamiętaj o tym, aby nie dotknąć kamienia. Każdy mieszkaniec i obeznany turysta wie, że takie działanie przynosi pecha.

Lublin na weekend dla kociarzy

Jeśli jesteś miłośnikiem kotów, koniecznie musisz znaleźć kamienicę, na których namalowane są te cudowne zwierzęta. Obiekt możecie znaleźć na ulicy Grodzkiej 17 i stanowi upamiętnienie artysty Andrzeja Kota, który malował i tworzył w kamienicy obok. Zwierzę domowe kot to było ulubione zwierzę artysty i główny motyw jego prac. Andrzej Kot zmarł w roku 2015, a jego piękny styl graficzny możemy podziwiać na jednej z lubelskich kamienic. Jej urok oraz fakt, że jest ona poświęcona tak wielkiemu dla miasta artysty, sprawia, że każdy przechodząc obok budynku, zatrzymuje się przy niej na chwilę. Nawet jeśli nie specjalnie interesujesz się twórczością Andrzeja Kota, warto zobaczyć tę kamienicę, przyjeżdżając do miasta Lublin na weekend. Wielu turystów mówi, że po przypadkowym ujrzeniu grafiki na murach kamienicy, zafascynowali się życiem i twórczością malarza i zaczęli więcej czytać na temat tej cudownej dla Lublina postaci.

Lublin na weekend dla miłośników poezji i literatury

Jeśli natomiast jesteś pasjonatem poezji, koniecznie zajrzyj na uliczkę Żmigród i poszukaj tam fragmentów wierszy. Choć rejon nie robi wrażenie to dodanie słów, chociażby w zaułku Hartwigów dodaje uroku miejsca i sprawia, że każdy może zachwycić się ulicą Żmigród. Warto zobaczyć okolicę wieczorem, gdy fragmenty wierszy wiszące nad głową są podświetlane. Niedaleko uliczki znajduje się Dom Słów, bardzo popularne miejsce w mieście Lublin. Co roku tematyka instalacji artystycznej jest oddana innej bajce. Będąc na terenie obiektu, odbędziesz bardzo sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa. Oprócz pięknego, malarskiego podwórko, we wnętrzu Domu Słów mieści się prowadzona z pasją instytucja, którą władza Ośrodek Brama Grodzka. Jeśli wybierasz się do miasta Lublin na weekend z rodziną, warto zajrzeć do tego miejsca. Na terenie budynku odbywają się ciekawe warsztaty oraz wydarzenia związane z tematyką drukarstwa. To tutaj, przy ulicy Żmigród 1 istniała drukarnia „Popularna” w Lublinie. 

Plac Litewski i jego atrakcje

Wybierając się do miasta Lublin na weekend, warto zapisać na liście Plac Litewski. Jest to jedno z ciekawych miejsc znajdujących się kawałek od rynku, który jest idealnym miejscem odpoczynku od zwiedzania zatłoczonego Starego Miasta. Plac Litewski jest przestronny, czysty oraz widać, że ktoś włożył dużo serca w jego obecny stan. Jego teren jeszcze kilka lat temu wyglądał zupełnie inaczej. Teraz po odłączeniu ulicy przylegającej do Poczty Głównej z ruchu kołowego możemy podziwiać piękny, zadbany deptak. Na terenie Placu Litewskiego znajdują się cenne pomniki i fontanny, które mają również swój pokaz ze światłami. 

Pomniki na Placu Litewskim

Na terenie deptaku znajdują się cenne pomniki poświęcone ważnym wydarzeniom i postaciom historycznym. Spacerując po Placu Litewskim, na niewielkim wzniesieniu ujrzysz Pomnik Unii Lubelskiej, która nie tak dawno obchodziła swoją 450 rocznicę. Oprócz tego na terenie Placu zobaczysz stojący już 18 lat Pomnik Józefa Piłsudskiego umieszczonego na koniu. Idąc dalej, znajduje się Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie odbywają się liczna uroczystości państwowe. W latach sześćdziesiątych XX wieku pomnik składał się z kilku płyt, obecnie posiada tylko jedną dużą płytę, na której widnieje napis oraz polski orzeł. Autorem Pomnika Nieznanego Żołnierza jest Jerzy Jarnuszkiewicz. Wybierając miasto Lublin na weekend, warto zobaczyć na Placu Litewskim Pomnik Konstytucji 3 Maja, do którego można dojść specjalną alejką. 

Fontanna Multimedialna w Lublinie

Lublin też ma swoje pokazy fontann, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w mieście Lublin na weekend w godzinach wieczornych. Inscenizacja sekwencji wody połączona z dźwiękami muzyki oraz światłami to niesamowity spektakl, który można podziwiać na Placu Litewskim. Jeden z pokazów powstał właśnie z okazji ostatnio obchodzonej 150 rocznicy Unii Lubelskiej. Nosi on tytuł „Unia Narodów” i w niezwykły sposób oddania ducha dumnego miasta. Pośród innych wodnych spektakli, warto zobaczyć „Anioły Lubelskie”, który nawiązuje do obecnych w Kaplicy Trójcy Świętej fresków. Dla osób, które cenią sobie radość i śmiech, warto obejrzeć pokaz „Historia Placu Litewskiego”, który w żartobliwy sposób przedstawia pięć wydarzeń, które według autorów wpłynęły znacznie na oblicze centrum Lublina. Najpopularniejszym pokazem fontanny multimedialnej jest spektakl pod tytułem „Sen o Mieście”, który prezentuje opowieść o najważniejszych dla miasta Lublin epizodach. 

Lublin na weekend – poznaj historię Cebularza

Tak jak obwarzanki w Krakowie, czy oscypki w Zakopanem, w Lublinie charakterystyczną przekąską jest cebularz. Jest wiele stoisk z lubelskimi cebularzami, aczkolwiek tak jak z preclami krakowskimi – najlepszych punktów jest niewiele. Warto wypatrywać tych stoisk z certyfikatem, których na terenie Lublina wcale nie jest dużo. Mieszkańcy mówią, że najlepsze cebularze są na ulicy Furmańskiej od Kuźmika. Będąc w mieście Lublin na weekend, koniecznie trzeba spróbować lubelskiej przekąski. Nie kupić cebularza w Lublinie to tak jak być we Włoszech i nie kupić kawałka pizzy. Ten klasyczny pszenny placek z cebulą i makiem w środku wywodzi się z żydowskiej kuchni. Niby nic szczególnego, a jednak z najlepszych stosik znika w bardzo szybkim tempie. Skąd się wziął cebularz i dlaczego jest taki charakterystyczny dla miasta Lublin? Na weekendzie warto odwiedzić Muzeum Cebularza, aby poznać legendę, która opowiada o historii tego lubelskiego przysmaku. 

Wybierz Lublin na weekend i odwiedź Regionalne Muzeum Cebularza

W roku 2007 lubelski cebularz został wpisany na listę tradycyjnych produktów, natomiast od 2014 jest pod ochroną Unii Europejskiej jako wyrób regionalny. Jeżeli już spróbowałeś lubelskiego cebularza, przyjeżdżając do miasta Lublin na weekend, koniecznie odwiedź poświęcone tej przekąsce Regionalne Muzeum. Józef Honig po odwiedzeniu miasta, wspominał dobre bułeczki żydowskie i ich niezwykły smak. Muzeum Cebularza to idealne miejsce na spędzenie przyjemnego czasu z rodziną. Na terenie obiektu przedstawiana jest geneza lubelskiego wypieku poprzez interaktywny udział Esterki oraz piekarza Franka. Odwiedzając muzeum, poznasz ciekawą legendę na temat cebularza, jego przepis oraz niezwykłe właściwości składników wyrobu. Od wielu lat lubelski przysmak jest znany i ceniony wśród mieszkańców miasta oraz turystów.